Starosvětský Neuburger 2012 od Judith Beck

P1140195 Neuburger 2012 J Beck

Burgundská lahev s klasickým korkem, zalitým ochrannou slupkou z parafinu, kterou nejde sloupnout, protože se blbě drolí :o) Ale potom už to jde jako po másle…

Psal jsem o tom víně už tady v reportu z návštěvy vinařství. Jiskrná zlatavá barva, naleželá vůně, která by slušela i staršímu vínu. Křížaly všeho druhu, zpočátku z jablek, ale postupně z vůně vydoluju i sušené hrušky, meruňky a ananas spolu s oxidativními tóny. Náznakem kokos a skořice. Pětidenní macerace na slupkách je poměrně radikální odklon od běžného postupu výroby bílých vín, vinařka to postupně trumfovala spontánním kvašením v použitých barikových sudech (podle mých informacích byly sudy v jednotném čísle, první pád jeden sud:o) a celoročním školením na kvasničních kalech, bez stáčení. Tak se navzájem protnuly dva postupy, které dávají podobné (nebo aspoň zaměnitelné) organoleptické charakteristiky bílých vín, totiž barikování a delší zrání na kalech. Výsledkem je plnotučné extraktivní víno, které má lehce oxidativní projev a přesto si zachovalo svěžest, má klidnou (odbouranou) kyselinu, ale přesto působí mladě a svěže, dokonce  s máslovitostí barikovaných šardonek. Z pětidenní macerace na slupkách získalo kořenitost, zjemněnou školením na kvasnicích v malém sudu.

P1130834 JB Degu 2

Neuburg je odrůda, která z moravských vinic ustupuje a z mnoha různých důvodů nejspíš brzy zmizí. Podobná situace je i v Rakousku. Nemůže za to jen globalizace a parkerizace, ale i malá odolnost odrůdy vůči chorobám a mrazu (vinařka udává u tohoto Neuburgu průměrný výnos 10 hl/ha). I tohle víno působí starosvětsky: uhlazeně jako příjemná vzpomínka na zaniklou epochu, ale strukturou chuti by asi mainstreamového konzumenta vybízelo k odmítnutí. Tu štrůdlovou navinulost by mohl omylem považovat za nedostatek svěžesti. Starosvětský Neuburg…Triko Mosel 3_DOPISPřihlášky do ryzlinkových Komunitních Bedýnek přibývají. Přihlásilo se i několik dlouho neaktivních bedýnkářů, kteří objednali bedýnku i s tričkem – triko láká! Nakonec objednávám bílou verzi Grüße von der Mosel a těším se, že se na degustacích poznáme podle kroje :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *