Staré keře z Chambertinu

P1200501 Michel Guillard

Jak letí život: v roce 2005 jsem od Michela Guillarda koupil první Gevrey-Chambertin, tehdy ročník 2003. Deset let prosvištělo s jedním rozvodem, dvěma dětma a nespočetnými lahvemi vína, ale burgundské Pinoty se mi stále líbí a Guillardovy zvlášť :-) Před rokem jsem přemýšlel i o tom, že udělám burgundskou bedýnku brutálně jednoduše z šesti stejných lahví Guillardova základního Pinotu Bourgogne Rouge. Chyběla by tomu pestrost, kterou většina účastníků Skleničkových bedýnek očekává, ale jako výraz všeho, co si o burgundských Pinotech myslím, by to bylo skoro dokonalé, včetně vyšších cen a neustálého zloumání, zdali ty ceny ještě stojí za to platit. Vzdělávací potenciál by taková sestava měla, možnost otevírat jednu lahev po šesti až devíti měsících by zajistila lepší přenos myšlenek než deset wineblogů!  

Uličky gevrey
Moje soukromé zásoby burgundských vín se limitně blíží nule, mám jen pár Pinotů od Guillarda z Gevrey a od Arnouxe z Vosne. To je na jednu stranu dobrý důvod zorganizovat novou burgundskou bedýnku, ale pondělní uzávěrka přihlášek burgundských pinotových bedýnek mě motivuje otvírat další Pinoty. Kontrola po deseti měsících, článek jsem dal až v květnu tady, ale myslím, že degustační poznámky pocházely z teplé dubnové noci v hotelu v Nuits. Euforie z výletu do Burgundska po pětileté pauze byla opojná a nezůstalo jen u jednoho vína. Naštěstí jsem měl na další den první degustaci domluvenou až na čtvrtou odpoledne.

P1210147 Gevrey VV Reniard 2013 Guillard

Gevrey-Chambertin 2013 Vieilles Vignes Reniard, S.C. Guillard
Temnější rubínová barva. Na nose zpočátku zavřené jako houževnaté vrbové větvičky před velikonocema, po dvou hodinách slibně ovocné, parfémové, višňové. V chuti úplně suché s pěknou kyselinou, višňové, ale bez ostří jablečné kyseliny, sevřené, s převládajícím reduktivním projevem, s barikovou kořenitostí v závěru. Parádní v ovocném projevu, koncentrované ale ne přeextrahované, s počínající elegancí a zajímavým minerálním tónem v závěru. Hodně slibné do budoucna, ale spíš až za 3 roky. Druhý den se ukazuje, jakým směrem se víno vydá časem: slušná struktura, sklony k jemnosti a harmonii, lehký kořenitý závěr. Po otevření bylo ještě strohé a chutě oddělené, druhý den se spojují k harmonii. Další lahev otvírat nejdříve za dva roky.

Radostná zpráva pro příznivce burgundských Pinotů je, že už mám dost zájemců a bedýnka z Pinotů Marka Boutheneta, starosty Cheilly-les-Maranges bude! Jak jsem už napsal nahoře, dnes je uzávěrka přihlášek, a jestli se chcete přidat, tak na nic nečekejte. Podrobnosti jsou tady, přihláška tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *