Mladý sladký moselský ryzlink, 2022 Kranklei Spätlese


Dnes budou moje postřehy ještě brilantnější než jindy, protože mám novou klávesnici. Vlastně mám hned dvě nové klávesnice. V pátek před odjezdem jsem si nechal vyměnit na notebooku klávesnici a ta mě v úterý večer opustila. Náhle a bez zavinění, uprostřed psaní. Řešení bylo o to těžší, že jsem dnes ráno neměl kafe, ale nakonec jsem v poledne odjel do obchodu a koupil externí klávesnici (a mlýnek na kafe, čímž jsem vyřešil i druhý problém). Předem se omlouvám za překlepy, hlavně neoznačená písmena jako š/č, ř/ž atd. se budou na italské klávesnici plést.  

K dobrým zprávám minulého týdne patří i zveřejnění německé vinařské ročenky Vinum 2024. Moselské vinařství Karl Erbes je tam (poprvé) ohodnocené čtyřmi hvězdičkami (z pěti možných) a vysoké hodnocení dostala i vína ročníku 2022 počínaje dnešním Kranklei Spätlese (93 bodů) a konče 2022 Erdener Prälat Auslese (98 bodů).

2022 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, Karl Erbes
Klasická erbesovská etiketa a šroubovací uzávěr. Ve skleničce je zářivá citronově žlutá barva, už hodně plná a nazrálá na mladý ryzlink, viz moje opakované poznámky o tom, že Erbes lahvoval vína až v červenci a do té doby je nechal ležet na kvasničních kalech ve dvacetihektolitrových sudech. Na nose je středně intenzivní až intenzivní vůně citrusů a tropických plodů, hlavně ananasu. V chuti pěkný nástup kyseliny a středně plné tělo se spoustou ovoce – citrusy, mango, ananas. Díky výrazné kyselině je projev hodně svěží a energický, kyselina schovává vyšší zbytkový cukr a schovává ho dobře. Jemně minerální závěr, slušná délka. Je to trochu vraždění neviňátek, protože projevem je víno hodně mladé a zkušenost říká, že deset let přečká jako nic, ale je to zábavné a mně baví pít to takhle mladé a energické. Díky nízkému alkoholu (7,5%) působí lehce a krásně se pije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *