SKB 108, toskánská bedýnka a Panizzi


Už je čas se vrátit domů. Mám spálená záda a levou ruku, tu od řízení, jak je vystrčená z okénka. Navíc jsem po několika degustacích ve vinařství i doma vyjednal první vína, která bych mohl v červnu přivézt jako stoosmé bedýnky. Budou z toskánského vinařství Panizzi.  

Panizzi je vinařství v toskánském San Gimignanu, které si Giovanni Panizzi pořídil v roce 1979. Napřed jen farmu Santa Margherita s přilehlou vinicí, postupně přikupoval další vinice. Jeho Vernaccia Riserva 1998 dostala jako vůbec první Vernaccia v historii nejvyšší hodnocení vinařské ročenky Gambero Rosso. Poprvé jsem je přivezl na konci října. (Na horní fotce enolog Walter Sovran a marketingová šéfka Camelia Lazar.) Letos jsem hned po příjezdu v místní vinotéce koupil výběr šesti Vernaccií renomovaných výrobců a základní Vernaccia od Panizzi byla (aspoň podle mě) nejlepší. Při návštěvě ve vinařství se ukázalo, že mají nové Chianti a že to staré Chianti s oranžovou etiketou bylo v ročníku 2020 taky znamenité.

Novinek v nabídce je ve skutečnosti víc, ale na měsíční pobyt v Toskánsku jsem si přivezl spoustu věcí, které omezují náklad auta na zpáteční cestě. Takže jsem omezil bedýnkovou nabídku na tři základní vína, každé dvakrát:

Bedýnka A
2x Vernaccia di San Gimignano 2021 – 400 Kč
2x Chianti Colli Senesi 2020 – 320 Kč
2x Torre Larniano 2020 Chianti Colli Senesi – 340 Kč
celkem 2120 Kč

Pro hledače a objevitele nových vín mám malou nabídku dalších vín:
Vino Nobile di Montepulciano 2019, Gracciano – 430 Kč (přebytky z březnové bedýnky)
a dva další kousky od Panizzi.
Evoè IGT 2016 – 580 Kč. Oranžové víno z Vernaccie, ale za mě byla při degustaci ve vinařství macerace velmi uměřená a víno chutnalo jako téměř klasické bílé s kořeněným závěrem. Snad se to potvrdí i doma.
Vernaccia di San Gimignano Riserva 2017 – 850 Kč. Barikovaná Vernaccia se třemi skleničkami Gambero Rosso 2022. Vynikající, a kdo jste měli říjnovou bedýnku Panizzi, tak ještě lepší, než Riserva 2016.

Bedýnka B:
Vernaccia di San Gimignano 2021 – 400 Kč
Chianti Colli Senesi 2020 – 320 Kč
Torre Larniano 2020 Chianti Colli Senesi – 340 Kč
Evoé IGT 2016 – 580 Kč
Vernaccia di San Gimignano Riserva 2017 – 850 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2019, Gracciano – 430 Kč
celkem 2920 Kč

O vínech jsem tady už psal: spolu se základní Hydrou 2021 z Il Palagione považuju zelenou Vernacciu Panizzi za nejlepší základní Vernaccii 2021 (ano, ochutnal jsem jen šest vín, ne všechna). Základní Chianti má letos senzační kyselinu a krásně se pije, novinka Torre Larniano se mi taky moc líbila. Degustační poznámky jsou tady.

Další vlastní sestavy jsou možné, pokud to dovolí zásoby: tentokrát budu muset objednat už v pátek ráno a tím budou omezené možnosti přivézt oranžádu Evoe a Riservu. Kdo chcete tahle dvě vína, raději objednávejte hned :-) Ostatní vína podle kapacity auta.

Termíny: je to jednoduché, do vyprodání :-) Víno přivezu ve středu 1. června. Balení a posílání poštou zabere pár dní přípravy, takže asi po 6. červnu. Pražákům bych mohl po domluvě bedýnky přivézt ještě na konci týdne, tedy druhého nebo třetího června. Všechny ceny jsou včetně dopravy (Balík na Poštu s Českou Poštou nebo osobní dovoz) při objednávce šesti nebo víc lahví. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *