Staré keře z Montagny

Od prvního ročníku 2003 vedly Berthenetovy Vieilles Vignes mou soukromou hitparádu. Koupil jsem je v roce 2006 od postaršího chlapíka v námořnickém tričku ve vinotéce v Cheilly (úvodní fotka). Poslední dva roky je předběhly Perrieres, ale po dvou letech jsem se nasytil bariku a uměřenější, svěžejší Staré Keře se zase vrací na první příčku!  

S barikem to není tak jednoduché jako v předchozí větě :-) Vieilles Vignes vždycky byly z bariku, jen složení sudů reagovalo na aktuální ročník. Pamatuju si, že první ročník 2003 byl jen lehce barikovaný – nebo jsem tehdy možná nebyl příliš citlivý, barikové sudy pro mě byly novinka a moje tolerance k nim byla bez hranic. Naopak ročník 2018 se mi zdál příliš nadubený, devatenáctka naopak překvapila lehkostí a tím, jak brzo byla pitelná. Podobně to mám s aktuální dvacítkou, jen dostala 30% nových a 40% středně velkých sudů (450 litrů).

Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2020, Francois Berthenet
Ve skleničce je přitažlivá zlatožlutá barva, na nose tradiční burgundský mix zralých citrusů, jablek a hrušek, trochu sudu, oříšky a koření. V chuti vynikající kyselina s citrony a jablky, středně plné tělo, lehounce štiplavý taninový a minerální závěr. 13% alkoholu. Parádní čistota a přes vyšší koncentraci i zralost má víno živost a lehký projev. Za mě vynikající. Závěrečné taniny lehce štípou, ale jestli (až) se do zimy se rozpustí, bude to paráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *