SKB 102, moselské ryzlinky Karl Erbes

Po třech italských výběrech ještě jednou do Německa, na Moselu. Nedávno to bylo devět let, co jsem přivezl prvních 300 lahví ryzlinků ürzigského vinařství Karl Erbes. V průběhu let dovozy z Mosely kolísaly, ale jedna jistota zůstala: ryzlinky od Erbesů na Vánoce. Letošní nabídka je zajímavá tím, že Stefan Erbes udělal několik nových hodně suchých až úplně suchých ryzlinků a ve všech vínech poklesly hodnoty zbytkového cukru.  

Už jsem o tom psal například tady. Důvodem nebylo náhlé osvícení a filosofický obrat k suchým ryzlinkům, ale nižší kyseliny celého ročníku 2020. Jinak řečeno, slaďáky se dělají jen z hroznů bohatých na kyseliny. Z letošní nabídky měla největší úspěch trojice QbA trocken (suchá jakostka) – a dva kabinety, suchý a feinherb. Soukromě miluju Erbesovy slaďáky, ale letošní lehké suché kabinety byly krásně pitelné a přitažlivé. Sestavil jsem z nich dva výběry (bedýnky), suchou a klasickou moselsky sladkou, viz níže.

Přidal jsem do nabídky jednu letošní novinku a udělal z nich půlbedýnku C, věnovanou vinici Kranklei. To je malý, několikahektarový soused slavnějšího Erdenského Preláta, o kterém platí předchozí citát o tom, že slaďáky se dělají z hroznů s vysokou kyselinou. Letos poprvé Erbesové udělali z Kranklei dvě Spätlese s nízkým zbytkovým cukrem, suché a feinherb (polosladké). Obě jsou označená hvězdičkou, což v moselském hantecu znamená významný podíl botrytických hroznů. Botrytis je to, co dělá ryzlink velkým, ale tady se navíc povedla jedna kouzelná věc. S lehkou nadsázkou by se dalo říct, že Erbes vyrobil oranžové víno spontánním přírodním postupem, bez macerace slupek při kvašení.

Oranžová vína se definují jako bílá vína, vyrobená stejným postupem, jako vína červená. Tedy s delší macerací slupek před lisováním. Nic takového samozřejmě Erbesové neudělali, ale přesto k tomu do jisté míry došlo. O botrytis se ví, že umožňuje extrakci slupek neporušených hroznů ještě ve vinici, během dozrávání. Chemicky, zevnitř. Moc se toho nevyužívá, od ušlechtilé plísně obvykle očekáváte jiné věci, ale je to přírodní, samovolný proces. Erbesovo 2020 Ürziger In der Kranklei Spätlese trocken* má tak důrazný kořenitý závěr, že jsem si na vyčtená moudra o botrytické extrakci hned vzpomněl. Kranklei Spätlese feinherb* koření zakrývá plnějším tělem s vyšším zbytkovým cukrem. Je to tam, ale bez upozornění by si toho asi většina konzumentů nevšimla. Druhé Kranklei Spätlese v bedýnce C je klasický slaďák bez výraznější botrytidy. Jestli vás zajímá, jak se dá vyrobit oranžové víno přírodním postupem bez toho, aby vinař mučil hrozny tři týdny dlouhou macerací, doporučuju ochutnat suché Spätlese* z Kranklei.

Bedýnka A, kabinety
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA trocken (2x) – 260 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett trocken Vom Roten Schiefer – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett feinherb Vom Roten Schiefer – 350 Kč
2020 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 350 Kč
2020 Lösnicher Forsterlay Riesling Kabinett – 350 Kč
celkem 1 920 Kč

Bedýnka B, suchá
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA trocken – 260 Kč
2020 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 400 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben – 400 Kč
2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese trocken* – 490 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett Vom Roten Schiefer – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett feinherb Vom Roten Schiefer – 350 Kč
celkem 2 250 Kč

Půlbedýnka C, Kranklei a sekt
2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese trocken* – 490 Kč
2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 440 Kč
2018 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč (suchý sekt)
celkem 1 420 Kč, dvakrát C (6 lahví) za 2 800 Kč.

Věřím, že Vánoce i blížící se podzimní lockdown budou lepší s moselskými ryzlinky Weingut Karl Erbes! Pravidla jsou stejná jako jako vždycky: změny sestav a vlastní výběry jsou možné a vítané (například 5x QbA a 1x Sekt je dobrá vánoční kombinace). Ceny platí včetně dopravy (Balík na Poštu, v Praze po domluvě přivezu sám do práce nebo domů) za předpokladu objednávky alespoň šesti (nebo více) lahví. Objednávky prosím nejpozději do pondělí 15. listopadu, potom víno objednám a nechám přivézt. Chci ho rozesílat nejpozději do konce listopadu (a vyhnout se přetížené poště v prosinci). Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *