Dvakrát Chianti Classico

RBB1961 Chianti Classico 2017 DOCG, Cantina Colline del Chianti
Náhodný nákup ve vinotéce Cantina Sociale Certaldo. Zlákala mě cena pod deset EUROkaček a značka Chianti Classico. Jinak o obou Cantinách nevím vůbec nic, náhodnější náhoda už ani nemůže být! Ve skleničce je temně rudá barva, akurátně odpovídající Chianti. Na nose především kořenité, kmínové, anýzové, s decentním dotekem dřeva, červeným ovocem. V chuti úplně suché s lehkými tříslovinami, které spolu s kyselinou vysušují pusu, višňové, ohlazené časem. Vínu už chybí mladické ostří, ale vynahrazuje to hladkostí. 13% alkoholu vítám (není to moc a mám pocit, že část z toho je glycerol). Pro mě je to selské, vesnické Chianti, chybí mu elegance velkých vín, ale s cenou do deseti EUROkaček nemůžu mít všechno. Poměr kvalita / cena dobrý.  

Fontodi Chianti Classico DOCG 2018, Azienda Agricola Fontodi
Tentokrát ze supermarketu, ale za trojnásobnou cenu. Fontodi je pro mě dlouhé roky ročníkový etalon, benchmark. Několik let jsem pravidelně vyhledával ochutnávku základního Chi Classico od Fontodi pro orientaci, kam až se daný ročník může dostat. Dokonce to byla jedna z možných odpovědí na banální otázku „kdybyste měli zbytek života strávit na pustém ostrově a mohli si s sebou vzít jen jedno víno, lahev na každý den, které víno by to bylo?“ Pro nezařízený pustý ostrov bych zvažoval Fontodi, pro pustý ostrov s chladničkou bych vybral moselský ryzlink.

Ve skleničce je temně rudá, neprůhledná barva. Na nose Chianti v nejlepší formě: višně a třešně, jehličnatý les, fialky, lehounce dubový sud. Hodně intenzivní a plná vůně. V chuti je to podobné. Úplně suché, kyselina nevyčnívá, višně, vyšší koncentrace, jemné taniny. Vše složené do vzorce klasického Chianti jako perský koberec. Přestože jde o nový ročník, postrádám ostřejší kyselinu a lehkost, do elegance ještě krůček chybí. Za mě to je zdrojem, kupoval jsem v supermarketu a nevím, jak dlouho tam víno leželo. Taková vína bych měl kupovat tam, kde se dá čekat lepší skladování.

Reklama :-) Sledujte nové přírůstky v nabídce Skleničkova sklepu tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *