Sektová manufaktura a její nejlepší sekt

BL P1380493 2 sekty Hermes
Před týdnem jsem byl podruhé během měsíce ve vinařství, po degustaci jsem si přivezl dvě krabice vzorků. Dnešní Alfa Sekt mám jedinou lahev a původně jsem ji nechtěl otvírat, měla zůstat ve sklepě na Vánoce nebo na jinou oslavu. Ve středu to už se sektovou bedýnkou Naslouchejte šumu vypadalo tak dobře, že jsem lahev otevřel – ještě pár přihlášek potřebuju, ale už je to blízko!  A jestli budu v pátek večer objednávat, můžu si přihodit ještě šest lahví navíc pro sebe :-)   

Přihlášených je málo, ale vesměs to pojali jako investiční příležitost. Moselský sekt za 360 kaček berou po krabicích a k tomu ostatní vína jako bonbonky. Z původně lidových Komunitních bedýnek se tak stává příležitost levného nákupu pro dobře situované milovníky vína (ale moje zkušenost říká, že šest sektů se snadno vypije za srpnový týden). Může mě mrzet, že zmizela diskuse o vínech, ale že se pozadí a vnitřní organizace bedýnek změnila, to mě nemrzí. Hlavním motivem původně bylo sdílení vybraných vín a opatřování dobrých vín pro pana Skleničku, a tak to funguje i teď. Základní Hermesův Sekt Brut je pro mě naprosto perfektní pití a Alfa Sekt Brut už je navíc – jako turista a hledač bych se sám asi spokojil se základním sektem.

BL P1380318 Lahve upside down

Jinak sektová manufaktura překvapila jednou věcí. Samotná technologie zpracování sektů je jednoduchá automatická linka (obrázek dole) na čtyři lahve. Čekal jsem klasické dřevěné panely na šikmo uložené lahve, známé z ikonických fotek ze Champagne, ale kde nic tu nic. Jen malá hala s klimatizací nastavenou na nějakých 10 stupňů, snad o polovinu větší než můj obývák, s drátěnými koši na lahve. V nich jsou lahve uložené dnem vzhůru, ne naležato, jak to známě z našich vinařství. To jsou ale pouze sekty vinařství Hermes. Jsme manufaktura, ne skladiště, řekl mi Georg Hermes. Tu automatickou linku naloží na auto a odvezou do cizího vinařství, dvoučlenná obsluha odstřeluje kaly, injektuje dosážní likér a zašpuntuje lahve. Třetí člen obsluhy lahve omyje a ukládá do dalšího drátěného koše, tentokrát už klasicky naležato :-) Podílíme se na výrobě základního tichého vína pro sekt, řekl mi Georg Hermes. Vysvětlujeme, jak ho má vinař připravit, ale to všechno probíhá ve vinařství, které si u nás objedná sekt jako dokončení celé výroby. Jsme sektová manufaktura, ne sklad vína.

BL P1380332 degorzáž
2014 Alfa Sekt Brut, Gut Hermes
Základní sekt leží v lahvi s kvasničními kaly 24 měsíců, Alfa 30 měsíců. 12% alkoholu a prakticky stejná ambaláž, jako u základního sektu. Ve skleničce výrazně plná žlutá barva, nazrálá, s kratším perlením. Na nose vanilka, žluté ovoce, blumy a přezrálé broskve, a skoro neznatelně jemné oxidativní tóny. V chuti pokračování vůně, žluté ovoce včetně blum a broskví, hodně plné, jemné, s oříšky a krémovým projevem, který přechází až do likérových a lehce oxidativních tónů. Minerální konec. Suché, ale trochu se (při vší slávě!) vytrácí kyselina a s ní i svěžest. Sekt to bohatě nahrazuje plností a kultivovaností, ale já bych prosil víc kyselin! Část téhle charakteristiky asi padá na ročník (2014 byl hodně deštivý a botrytický), ale  jak si celý týden užívám Hermesův základní suchý 2015 Sekt brut s frekvencí blízkou klasickému lahev denně, tak mi ty ostré kyseliny chybí.

Dnes tady vlastně měly být degustační poznámky o jednom Sauvignonu, tak snad zítra. Připomínám pražskou degustaci franckých vín s Jürgenem Hofmannem, podrobnosti jsou tady, novou sektovou bedýnku Naslouchejte šumu! najdete tady a přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *