Krásný Sauvignon z údolí Loiry

BL P1380425 Pouilly Fumé 2017 Treuillet

Původně jsem chtěl tenhle Sauvignom zatratit: v malé degustační (tzv. analytické :-) skleničce od Spigelau vystupovaly nezralé chlorofylové vůně, černý rybíz a angrešt. Vinař barikuje jen decentně, takže žádné problémy se sudem, ale já mám léty moravských vesnických koštů vyšlechtěný odpor k nezralým Sauvignonům. Miluju ovocné Sauvignony (žádné tropické ovoce nepotřebuju, dejte mi prosím meruňky a broskve!) a nemám rád všechny projevy nezralosti a předčasné sklizně. Zkrátka malá sklenička odhalila podíl podtržených hroznů, ale ve velké sklence vypučela meruňková opojnost až sladkost, plnost vůně, černý rybíz a angrešt ustoupily do pozadí. Víno je dar od dovozce Le Caveau

Sébastien Treuillet je zelinář z vesničky Fontenille poblíž Pouilly-Fumé, víno ho myslím neživí. Je to trochu vidět i na etiketách, stále jednoduchých a amatérsky navržených. Když jsem poprvé přivezl jeho Pouilly-Fumé 2012 a na Prague Wine Trophy získalo malého šampiona za nejlepší francouzský Sauvignon, jeden profesionál mi řekl, že to nemůže prodávat do restaurací, protože by tam etiketa vypadala blbě. Tak určitě, když za víno k večeři vypláznete dvanáct stovek, tak byste očekávali grandiozní etiketu… a pokud možno byste neměli vědět, že nákupní cena ve vinařství je 170 kaček bez daně. Ale ten obrázek lisu a titěrně tenké fonty by pan Treuillet už fakt mohl vyhodit. Jenže nás víc zajímá obsah lahve, žejo.

P1080688 Treuillet

Pouilly-Fumé 2017 AOC, Sébastien Treuillet
Ve vůni meruňky a přece jen trochu angreštu, ale celkový dojem je příjemně ovocný a z velké sklenky si nemůžu stěžovat na nedozrálost. V chuti perfektní kyselina,  svěží ovocný projev žlutého ovoce, bílých broskví a jen skromně merunky, v závěru angrešt. Víno vyzrávalo v bariku, pokud si správně pamatuju, tak Treuillet lahvoval někdy v dubnu, ale sud do chuti moc nezasahuje. V závěru víno působí minerálně a trochu svíravě, kyselina přebývá a možná se prosazují taniny, ale hádám, že to se do Vánoc srovná. Tráva a koření v závěru, jinak čistota a perfektní zpracování, dobře (ne přehnaně) použitý sud a celkově uměřený burgundský projev – při hodnocení bych zase zvažoval hranici 90 bodů / 100. Až zmizí nevyzrálé tóny a prosadí se ovoce, bude to 90 a víc.

Reklamní odbočka: připomínám pražskou degustaci franckých vín s Jürgenem Hofmannem, Mistrem Sylvánského zeleného a knížetem Tauberschwarzu. Pravidelní čtenáři blogu už vědí, ostatní se o franckém Silvaneru a Tauberschwarzu mohou dozvědět na zmíněné degustaci. Podrobnosti jsou tady. Novou sektovou bedýnku Naslouchejte šumu! budu uzavírat o víkendu, neváhejte! Podrobnosti jsou tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *