Sangiovese z Gracciana

BLOG P1290109 Julio S Rosso z tanku UPR
Nejen skvělý ročník 2015, svět vína nabízí i jiné radosti! Ze zářijového týdne v Toskánsku jsem z Gracciana přivezl Vino Nobile Riservu 2010 a 2011. Ukázalo se, že desítka byla skvělá, s klasickým projevem Sangiovese, hloubkou a patosem starých písní C+K Vocalu. Z červnové návštěvy v Graccianu zase vzpomínky na základní Rosso di Montepulciano 2015 z tanku, krásně vyzrálé a koncentrované, jak už patnáctky umí být. Už v září jsem oceňoval, že v Graccianu mají vyrovnanou celou řadu, že jejich Rosso i Vino Nobile nejsou žádné kusovky, ale dospělá vína. Teď v červnu jsem si odvezl i vzorek Riservy 2012, půl roku před předpokládaným uvedením do prodeje.  

BLOG P1300010 VN Riserva 2012 Gracciano
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2012 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Ve skleničce typická odrůdová barva, trochu světlejší temně rudá se světlým okrajem. Ve vůni je opojně zralé ovoce, lesní vůně od jehličí až po pryskyřici, zemitost a hloubka. Středomořské koření a vedro, kraj beze stínu. Hodně intenzivní. V chuti velmi jemné a vyvážené, komplexní. Všechna popisovaná aromata se odrážejí i v chuti, spojená pěknou kyselinou, červeným ovocem a lesními plody, s ještě trochu štiplavým taninovým závěrem.  14% alkoholu, nadprůměrná intenzita a velká koncentrace – je to víno na delší archivaci, ale díky zralosti chutí je pitelné už teď. Za Skleničku 92 – 93 bodů / 100, a věřím, že až se kolem Vánoc srovnají a zahladí taniny v závěru, bude to ještě víc. Pro mě velká radost, harmonií se vyrovnává velkým Pinotům, ale intenzitou je výrazně předčí.

Připomínám plánovanou degustaci v úterý 9. srpna ve Vínokavárně na náměstí jiřího Poděbrad v Praze, jednu lahev Riservy 2012 z Gracciana taky budete moct ochutnat. Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *