San Gimignano a dvě mladá červená, Sangiovese a Merlot

BL P_ 130 Selfíčko se S Grandim

Během minulého týdne jsem vypil pět lahví nefiltrovaných vín nalahvovaných i s kvasničnámi kaly. Myslel jsem, že mi náklonnost k naturální autentické Vernaccii di San Gimignano vydrží déle, ale v úterý jsem si s úlevou uvědomil, že existují i vína filtrovaná, čistá, bez jablečně oxidativních tónů… a čekají jen na to, až je vypiju! Doufám, že všichni účastníci aktuálních Komunitních bedýnek, odměnění lahví kalné Vernaccie 2017, neváhali a své lahve už vypili, protože tohle (alternativní či trochu zvrhlé) potěšení by se nemělo odkládat. Popravdě čím dřív, tím líp – podle mých vzpomínek byla první lahev vypitá v toskánském Poggibonsi absolutně skvělá. Vsadím se, že kdybych nechal jednu lahev do příštích Vánoc, dostal bych oxidativní šampíčko z Vernaccie. Takže neváhejte, nic byste tím nezískali. (Na fotce pan Sklenička vlevo a Stefano Grandi vpravo.) 

BL P1350080 San Gimi

Aby ten skok od přírodního k umělému nebyl moc prudký, otevřel jsem jiná dvě mladá vína z Podere Canneta. Se Stefanem Grandim jsme přechutnali i dvě právě nalahvovaná červená. To úterní dopoledne s San Gimignanu mě moc bavila a hned bych je koupil, ale Stefano nechtěl prodávat. Že až někdy v novém roce, že ta vína ještě potřebují čas. Řekl jsem si o vzorky s sebou, rozhodnutý koupit je hned jak je uvolní do prodeje. Grazie, Stefano!

BL P1350391 Fiore 2016 Canneta

Fiore Rosso 2016 IGT Toscana
Čisté Sangiovese školené v nerezovém tanku, 14% alkoholu. Málo výrazná rudočerná barva, na nose hodně zavřené s neostrými lesními vůněmi. V chuti kompaktní, málo vyzrálé, ovocné do lesních plodů. Podle projevu (i podle etikety) je to v marketingovém segmentu „víno k jídlu,“ jednoduché, harmonické a čisté víno bez vyšších ambicí. působí trochu nepřístupně, uzavřeně. Ve vinařství jsem měl o kousek lepší dojem, uvidíme za pár měsíců.

BL P1350396 2x Canneta

Zenit 2016 IGT Toscana
Zenit 2015 jsem měl v dubnové bedýnce jako směs Sangiovese a Merlotu. Nový ročník je čistý Merlot školený v pětistovce sudu, 14ˇ% alkoholu. Už nějakou dobu si myslím, že toskánské Merloty patří ke světové špičce, tak snad malý odlesk jejich slávy padne i na víno z maličké biofarmy u San Gimi :-) Rudočerná barva má všechno, co v barvě chybělo předchozímu Sangiovese, maliny i kafe, hloubku, emoce, pestrost odstínů. Ve vůni třešně (a višně?), zralost, dřevo. V chuti parádní kyselina, od začátku koncentrovaný středně plný až plný projev, zralé ovoce (třešně i višně s typickou kyselinou). Sud je přiznaný jen decentně, chuť je hodně dlouhá a dochuť pevná jako čekání na Českou Poštu přivážející vánoční nákupy. Etiketa taky zatřiďuje víno o segment výš, projevem je to snad o dvě třídy lepší, než Fiore. Tohle bych koupil hned a pár měsíců počkal. Víno ještě není vyzrálé, ale už teď slibuje velkou radost. Několik kartonů by pomohlo přežít i dlouhou zimu.

Tahle dvě vína zatím v aktuálních Skleničkových bedýnkách nenajdete, ale je tam jiné Sangiovese z Montepulciana a dvě Vernaccie ze San Gimignana. Jestli se ještě chcete přihlásit, je nejvyšší čas! Podrobnosti o předvánočním rozesílání jsou tady, aktuální vánoční bedýnka tady a přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *