Na říjnové degustaci na stojáka v Hiltonu jsem si zapsal jen poznámku DOKONALÉ. Převládlo nadšení a na nějaké analytické podrobnosti už nezbývalo sil. Několik krabic vína si rozebrali účastníci Terroirových bedýnek, mimochodem katalánské vinařství Celler de Capçanes balí tohle víno do luxusních dřevěných bedýnek. Cenou tomu úplně neodpovídá (prodával jsem ho za 700 Kč, to ještě není dost na dřevěnou bednu s vypalovaným názvem vína) ale projevem ano. Jestli není dokonalé, tak aspoň elegantní a luxusní je.
Je deklarované jako košer víno a vyrábí se „pod přísným dohledem Ortodoxního spolku“ a několika rabínů. S tím souvisí především omezení chemických zásahů ve vinici i ve sklepě. Představuju si to jako zvláštní případ autentického vína, které místo komisařů SZPI certifikují tři ortodoxní barcelonští rabíni.
Hrozny pochází z malých a svažitých parcel Grenache a Carignanu, jejichž stáří se pohybuje od 50 do 95 let, a Cabernetu Sauvignon, který je mladší než 35 roků. Redukce úrody během vegetačního období a ruční sklizeň. Stará Garnacha dává nejmíň, prý jen 25 hl na hektar, další dvě odrůdy asi 35 hektolitrů. Všechny hrozny kvasí společně v tancích s řízenou teplotou (tuhle kombinaci jsem už dávno nikde neviděl, tak se mi zdá, že židovství má něco do sebe!) a jak jste jistě čekali, spontánně (bez pomoci selektovaných kvasinek). 29-denní macerace. 29 dní bude mít jistě něco společného s prvočísly a ač nejsem vzdělán v teologii, naši autentisté i naturalisté by se nad rolí prvočísel při výrobě vína měli zamyslet (například Michovského Příprava bílých vín úlohu prvočísel zcela opomíjí :-). Roční školení ve francouzských barikových sudech s lehkým a středním toastováním. Bez stabilizace a číření, jen lehká filtrace. Taky 15% alkoholu (ortodoxní rabíni sice odmítají některé technologické vymoženosti, ale zřejmě nejsou proti vyššímu alkoholu).
Peraj Ha’abib 2015, D.O. Montsant, Celler de Capçanes
Ramenatá lahev, velmi decentní etiketa. Ve skleničce temná a lehce zakalená rudočerná barva. Proměnlivá a elegantní vůně: třešňové dřevo, černý rybíz, bazalka i levandule, hloubka i jemnost. Ušlechtilost i luxus, ale bez okázalosti. V chuti krémové, suché, s dobrou kyselinou a komplexním projevem. Zralé červené ovoce, káva, teplý středomořský projev s vyšším alkoholem a teplým kořením, sametové taniny a v závěru jde chuť doslana. V těle plné a bohaté, svěží, a jak jsem už napsal o vůni – neokázalé. Bude ještě lepší za 2-5 roků. Hodnocení v evropských průvodcích kolísalo od 90 do 94 bodů. Rád se přidám s 93 / 100 bodů za pitelnost a elegantní projev bez špetky okázalosti. Vlastně nejokázalejší na Peraj Ha’abib je ta dřevěná krabice, ve které výrobce víno rozesílá. Moc se mi to líbí.