Rub a líc, Maremma a San Gimignano

Není v tom žádný hluboký záměr, jen se mi sešly poznámky o dvou toskánských vínech, které formálně vypadají jako úplné protipóly. Bílé a červené, mezinárodní odrůdy a typická autochtonní Vernaccia, jedno víno s nejasným projevem a potenciálem projevit se za několik roků a druhé příliš zralé. Nic víc v tom není, jen jsem dnes podnikl několik výhodných nákupů, protože jsem přijel jen s malým baťůžkem a bez náhradních oděvů, vyhříval se na slunci a šel si zaplavat do studeného Tyrhénského moře.  

Elegantia 2021 DOC Maremma Toscana, Rigoloccio
O vinařství Rigoloccio jsem psal naposledy včera, takže pojďme rovnou na věc. Napůl Cabernety Sauvignon a Franc kvašené necelé tři týdny při řízené teplotě a potom školené 18 měsíců v barikových sudech (první a druhé plnění). Ve skleničce je temnější rudá barva, spíš rubínového odstínu. Na nose středně až hodně intenzivní vůně červeného ovoce, koření, lehce pepřové a rozmarýnové. V chuti hutné, koncentrované, se zralým ovocem, kupodivu hlavně třešněmi, mořským jódem a slanou chutí, lehkými taniny. Běžně bych se nových barikových sudů obával, ale tady jsou velmi vkusně použité. Přesto je to ještě příliš mladé a syrové, i přes velmi kultivovaný projev mám podezření, že víno lahvovali někdy v říjnu nebo v listopadu, těsně před mojí návštěvou. 14,5% alkoholu, ale alkohol nevystupuje a neruší. Má to ambici vštípenou v názvu, ale bude to potřebovat ještě tři roky, aby se elegance doopravdy projevila.

Vernaccia di San Gimignano 2022 DOCG, Fattoria di Pancole
Náhodný nákup v baru s vinotékou, kde jsem byl na obědě. Pancole je obec pár kilometrů severně od SanGi, už jsem o vinařství slyšel, ale zatím neochutnal. Ne webu najdete malebné momentky typické pro San Gimignano, ale skoro žádné informace, takže musím psát čistě jen podle degustace.

Špatně čitelná etiketa (stříbrný font na bílém podkladě je divný nesmysl) a bio-certifikát, který web nezmiňuje. Ve skleničce je hodně plná slámově žlutá barva (Vernaccia dává typicky světloučká vína se zelenkavými odlesky), na nose hodně zralé žluté ovoce s medovými tóny, v nástupu až kůrka právě upečeného chleba. V chuti je to už mnohem typičtější Vernaccia se zralým žlutým ovocem, travnatými tóny, plným tělem (to neměl být vtip s tou typickou Vernaccií, podle degustace to prostě je hodně přezrálá Vernaccia). Oříšky v závěru, silná kyselina, 13,5% alkoholu. S prvním napitím jsem měl dojem, že to je jen trochu přemacerované, ale asi to byl omyl, sklidili hrozny příliš zralé (v porovnání s tím, kdy a jak se typicky sklízí Vernaccia). Není to špatné – odrůda je poznat a sklepní zpracování je taky typické pro San Gimignano, víno má příjemně čistý projev. Atypická je vysoká zralost hroznů, vysoký alkohol, plnost chuti atd., ale to typickému českému konzumentovi, který neprolezl sklepy San Gimignana, nic neřekne. Koupil bych si víno znova? Ano, kdybych se tomu nedokázal vyhnout (například tím, že bych si koupil něco typičtějšího pro San Gimignano).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *