RR 2010, Svatoš

Dárek z návštěvy v novém sklepě vinařství Porta Bohemica. Starý rýňák z počátků vinařství a nejspíš i první vyrobený ročník. Neuvádím v titulku ani Portu Bohemiku, protože darovaná lahev byla popsaná fixou a vlastně nevím, jestli Aleš Svatoš už tehdy měl etikety nebo jestli to byl jen prvotní pokus. Takže trochu vinařské archeologie:o)

P1170929 RR 2010 Svatoš

Ve skleničce svítí typická odrůdová barva, citrónová světle žlutá a jiskrně čistá. Ve vůni chlebovina z delšího ležení na kvasnicích a směs jablíček a citrusů. V chuti zase citrusy a jablíčka, úplně suché. Zpočátku svěží chuť rychle chytá oxidativní tóny. Řízná kyselina potěší milovníky českých ryzlinků, díky strohému projevu je znát i vápencová mineralita vzdáleně podobná mělnické opuce. Brzy po nalití s malou perličkou na jazyku a spíš reduktivní, za chvíli už měňavka poplatná ležení na jemných kvasničních kalech. Nějaké nečistoty byly viditelné na dně lahve, tak jsem ji nechal týden v ledničce na stojáka, a až v půli lahve jsem ji protřepal. Kvasniční tóny zesílily a zdá se, že na dně nebyl jen vysrážený vinný kámen.

Mám rád vína školená na kvasničních kalech a nemám rád pivní kvasnicová aromata, která prozrazují vína lahvovaná bezohledně i s kvasničními kaly. V tomto případě mi kvasniční tóny nevadí, protože nejsou dominantní a jsou součástí skladby dalších chutí. Přesto je to na hranici a někteří konzumenti to budou vnímat jako překročení hranice, kterou jsou schopni tolerovat.

P1170824 Aleš Svatoš

V předchozím článku o Svatošově Pinotu jsem Pinot popsal jako gotiku, ale tady bych musel pro přirovnání ještě o epochu zpátky. Konzumenti se asi rozdělí na příznivce a odpůrce, ale jako svého druhu extrakt chutí českého ryzlinku to doporučuju i těm, kteří si románský sloh v důsledku neoblíbí. Není to chrám Svatého Víta, spíš malá rotunda, jakou znáte ze Znojma nebo z Řípu, ale je to hodně české, ryzlinkové a jaksi archetypální. To je pozice, kterou si zatím držely Kušinovy ryzlinky ze Školního statku Mělník, a jsem zvědavý na další ročníky vín z Porty Bohemiky.

Reklamní vzkaz na závěr: zářijová (toskánská) Komunitní bedýnka je na cestě! Doprava je objednaná a v úterý 23. září by měla přijet poslední vína z Itálie. Coteaux du Giennois jsem musel nahradit toskánským Sangiovese Ceppeto 2010, Chianti Classico DOCG, Mannucci Droandi (345 Kč). Je sice dražší než původně plánované víno od Treuilleta, ale cena za bedýnku zůstane stejná, i díky desetníkovému poklesu kurzu EURO :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *