Riesling a ostatní slaďáky

P1140500 Cestou do restaurace

Riesling má před ostatními bílými odrůdami při soutěžích jednu velkou výhodu: má pro sebe hned dvě soutěžní kategorie. Ne že by v kategorii Sladká vína nesměla soutěžit vína z jiných odrůd, ale… proti ryzlinku se prosazují těžko.  

Na konci října se na soutěži Prague Wine Trophy hodnotily slaďáky. Celý rok jsem škudlil vína podobně jako domácí hodnotitelé šetří body, ale říjnové kolo PWT jsem obeslal třemi víny. Vlastně jsem byl rozhodnutý zůstat u šetření, ale když jsem v červenci se Stefanem Erbesem domlouval, že na začátku roku zase přijede do Prahy, padlo i rozhodnutí o soutěži. Bylo by hezké mít pro něj v lednu zase nějaký diplom :-)

Na prvním víně jsme se shodli hned, poslední ročník kabinetu z Ürziger Würzgarten. Jen pro představu, Weingut Karl Erbes vyrobilo v roce 2016 necelých 50.000 lahví vína. Z toho 20.000 lahví Ürziger Würzgarten kabinetu.  Další dvě vína navrhl Stefan sám: dvě Auslese z Ürziger Würzgarten, ročníky 2015 a 2004. V neděli přišly výsledky hodnocení. Jak jsme dopadli?

BL P1340706 2x Erbes

Tak především, cíl splněn. Už počtvrté máme diplom BEST WINERY, který se uděluje těm vínařstvím, která přihlásí aspoň 3 vína a průměrné hodnocení nejlepších tří přesahuje 90 bodů.
2016 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett – 89 bodů
Viz výše, základní víno vinařství s nejvyšším podílem na výrobě. Popravdě se některými senzorickými projevy (plnost chuti, botrytis) hodně blíží představě o Auslese, což hodnotitele vede k vyššímu hodnocení. Pokud dáváte přednost (pětaosmdesátibodovým) suchým kabinetům (suchý německý kabinet není úplně typický, ale najdou se takové), tak to nebude nic pro vás…
2015 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese*** – 91 bodů (psal jsem o něm tady)
2004 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese*** – 91 bodů

Nová bedýnka z toho nebude :-) 2016 kabinet mám, ale obě Auslese jsou dražší a můžu mít jen omezený počet lahví. Naopak mám předvánoční zásobu tří kabinetů (minerální kabinet z Erdener Treppchen patří i letos mezi mé oblíbené) a tří suchých Spätlese (kdybyste někdo měl zájem, napište mi do e-mailu).

P1270890 před Jaltou s diplomem 480

O hodnocení vína jsem psal několikrát. Stále si myslím, že bodové skore ve stobodovce má smysl jako doporučení pro konzumenty, ale že je potřebné ho doplnit slovním hodnocením. Úplně stejné je to se slovním hodnocením, bez názorného bodového skore se míjí účinkem a často zavádí. Výsledky samotné nebudu komentovat. Chtěl jsem mít při Stefanově návštěvě v Praze diplom se slavnostním předáním před publikem v hotelu Jalta, a to se mi 25. ledna při Galadegustaci Prague Wine Trophy splní. Achievement achieved.

Další program lednové návštěvy (už páté v pořadí!) teprve budeme domlouvat. Jakmile bude něco jisté, zveřejním to na Skleničkově blogu. Na jediném blogu, který můžete zároveň číst i degustovat :-) Stay tuned!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *