Španělsko přijelo

FB Selfie s paletou 480

Dnes hlavně pro účastníky aktuálních španělských bedýnek (nebo taky terroirových bedýnek, viz tady). Víno přijelo, důkazem budiž selfíčko před vyskládanou paletou :-) Blogování má zlaté dno (aspoň pokud jde o zásobení vínem), říkal jsem si při mazlení se všemi těmi krásnými červenými víny (tentokrát ani kapka bílého!) a dvaceti litry olivového oleje D.O.P. Na čtyři Garnachy se těším!    

BL P1340600 Capcanes nalívač

Pohled do kalendáře prozradil, že víno přijelo přesně pět týdnů po prvním setkání s Jürgenem Wagnerem na International Wine Show Prague  v Hiltonu (tady). Snad to udělá radost i pořadatelům akce jako reference. Od pondělka budu rozvážet bedýnky přihlášeným účastníkům, ale dnes jen stručný vítězný popis vína, které v bedýnkách není.

Nabídka družstva Celler de Capçanes je mnohem širší než osm vín, která jsem vybral do bedýnek. V bedýnkách jsem se omezil na vína ochutnaná na říjnové degustaci, ale velkou roli sehrálo doporučení poděbradského bedýnkáře Tondy Horáka, který Španelsko prochodil pěšky s batohem a v Capçanes byl dvakrát. Dodal základní informace a objednal si i vína, která na říjnové degustaci nebyla. Osmělil jsem se a přidal do objednávky pár krabic vzorků. Mezi nimi (a kanystry olivového oleje :) dvě základní červená.

BL P1340958 Mas Donis 2016 Etiketa

Mas Donis Negre 2016, Montsant D.O., Celler de Capçanes
Kromě toho, že jsem právě po více než deseti letech blogování přidal štítek Španělsko (!) je tu další novinka: poprvé zkoumám kontraetiketu s dvojjazyčným popisem vína ve španělštině a francouzštině. Ano, jsme na severu Španělska, kousek od francouzských hranic, v Kalalánsku. Jinak je Mas Donis Negre nejlevnější červené v nabídce vinařství (čili základka s roční výrobou kolem 30 tisíc lahví) a od Decanteru dostalo 91 bodů.  Jednoduchá burgundská lahev se šroubovacím uzávěrem. Podle technického listu směs Tempranilla (45%), Grenache (35% ), Merlotu (10% ), Syrahu (5% ) a Samsó (Carignan, 5%). Kvašené spontánně, všechny odrůdy odděleně v nerezových tancích s řízením teploty. Jen krátká macerace slupek (podle barvy dostatečná, podle chuti soudím, že se vinař chtěl vyhnout přehnaným taninům), jablečno-mléčné kvašení proběhlo v tanku. Jen lehká filtrace, podle technického listu se dá soudit na lehké červené pro každodenní pití.

Podle degustace temná rudofialová barva, na nose červené ovoce, višně, fialky. Nic převratně intenzivního, ale pěkně sladěné, uměřené. V chuti klidné, příjemné, s lehkou až málo výraznou kyselinou (hádám maličký zbytek cukru), ovocité do lesních plodů a lehkého koření, které se prosazuje hlavně v závěru a v dochuti. Podchlazené je dost krátké (výrobce doporučuje nízkou teplotu), ale po ohřátí a provzdušnění se otvírá a přidává na délce a expresivnosti. Pěkně sladěné, slušně strukturované, s příjemnými tříslovinami v závěru. Popravdě těch 91 bodů Decanteru ve víně přes všechnu snahu nenacházím, ale jako základka za 200 kaček mě to baví. Za pana Skleničku 88 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *