Prosecco a Pinoty uplynulého týdne

Na začátek malá nepovedená aktualita z pondělního nákupu v Lídlu. V pondělí začal Italský týden, dcera projevila přání se přidat a tak jsem vyrazil pro bazalkové pesto, parmezán, profiterol a další domácí nezbytnosti. Utrácení jsem završil italskou šumivkou s ošidnou značkou Prosecco. No nekupte to za 80 kaček.

P1310705 Prosecco Treviso LIDL

Upřímně jsem se těšil, že po letech zase jednou na blogu vychválím nějakou lacinou supermarketovku. Mám pro Lídl slabost, oceňuju obrovský pokrok, který udělali v posledních letech a imidžovou proměnu z káceče stromů až k současným slušivým provozovnám s pekárnami a proměnlivou nabídkou. Ale Prosecco Treviso 2016 DOC si nekupujte, nestojí ani za těch osmdesát kaček. Dávné Prosecco od Zonina, asi největšího italského výrobce velkovín, objevené v toskánském COOPu za srovnatelných 3,5 EUR bylo o třídu lepší. Tolik reklama Lídlu. Kvůli sezónním chorobám mám omezenou spotřebu vína a dnes se omezím na zapomenuté poznámky k Burgundám z aktuální Burgundské bedýnky.

BLOG P1310536 4x Bouthenet Degu

Maranges Premier Cru La Fussière 2015, Marc Bouthenet
Hodně světlá rubínová barva, moc přitažlivý vzhled. Neumím posoudit, jestli to tak bylo dřív, nebo jestli je to zásluha Antoina Boutheneta, který převzal odpovědnost za provoz vinařství, ale celý ročník 2015 i 2014 vypadají na pohled báječně. Ve vůni hodně zralé ovoce, květiny a spálená guma, naslepo Rhona. Předpokládám, že se to časem vytříbí a za dva roky bude víno typičtější, ale přezrálost ročníku 2015 ho posunula kus jinam. V chuti je to podobné, hodně ovoce, plnosti a zralosti, až v polovině chuti nastoupí kyselina a třísloviny, ale není to struktura typická pro Burgundsko. Chuť má žádoucí hladkost, zralost a jemnost, ale zatím to není typické Burgundsko. Věřím, že za rok nebo dva se chuť vyhladí a srovná. Výborné víno, už teď pitelné, ale typické burgundské Premier Cru to není :-)

BLOG P1310588 Sabtenay PC 2015

Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2015, Marc Bouthenet
Hodně temná rubínová barva, čirá, ale o dva stupně temnější, než u ostatních Bouthenetových Pinotů. Ve vůni jemné a bohatě ovocné, komplexní. V chuti silná kyselina, což je jinak pro vína ze Santenay typické, komplexní, ohlazené, ovocné. Z Bouthenetových vín překvapivě nejvíc připravené k pití. Přestože je to papírově nejvýznamnější víno, nazrálostí překonává jeho Village i Premier Cru z Maranges. Projevem lehké, s dobře zakomponovaným sudem a závěrečným závojem tříslovin. Dobře se pije už teď, ale určitě bude lepší za dva až pět roků.

3 thoughts on “Prosecco a Pinoty uplynulého týdne

  1. EuroSpin Brennero má občas výhodnou šumivku na drinky za skandální cenu :) Bez bolení hlavy, většinou jde o mladé výsadby…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *