Pozdní sběr ryzlinkový, tričkový a prosekový

P1150564 Anča reklama Triko

V pátek všechno klaplo, přijely objednané ryzlinky a dostal jsem i moselská trička. Během pondělí a úterý by všichni přihlášení bedýnkáři měli dostat zprávu z Uloženky (nebo v úterý z Pošty). Největší radost mi udělal objev, že jsem při návrhu trička (sice neúmyslně, ale nejspíš podvědomě) použil německou schwarz-rotgold trikolóru :o)

Na rozdíl od Toskánska a Burgundska jsem na Mosele nenašel žádné dobré tričko, tak proto vlastní výroba… pár triček ještě zbývá, pro bedýnkáře za 250 Kč. Taky jsem objevil zajímavý web, ale ještě jsem ho nestihl pročíst. Pokud vás zajímá Mosela podrobněji, klikněte sem.

PerlApp Le Biobollicine, Vino Spumante Extra Dry, Perlage

P1140394 PerlaApp Perlage

Prosecco vyrobené metodou Charmat, tedy s druhotným kvašením ve velkém tanku. Hodně nízký alkohol (10,5%) a až comicsově či pop-artově řešený obal (nedá se mluvit o etiketě, celá lahev je oblečená do fólie s vizuálně výrazným potiskem). I přes grafické řešení jako z jiného světa je víno zábavné a dobré. Typická bledá barva, jemná jablíčková a květinová vůně s mydlinkovým tónem. V chuti jemné a vytrvalé perlení, suché, s ovocným projevem neseným zase jablky, příjemnou odrůdovou hořčinkou v závěru. Svěží, příjemné až líbivé. Víno provokuje pouťovým obalem, ale vlastně mu není co vytknout a pije se moc dobře. Dárek od dovozce.

P1140212 2013 UW kab

O víkendu jsem ochutnával staré i docela mlaďoučké moselské ryzlinky a přídám bedýnkářům několik podrobných instrukcí. Některé jsou už notoricky známé: sex na první schůzce není vhodný :o) Nechte mladá vína posledního ročníku po dopravě odpočinout! Čerstvě nalahvovaná vína utrpí dopravou víc než staré, vyzrálé lahve, dejte jim čas. Věřím, že 2008 kabinett (nebo 2010 Spätlese) bude první týden po dopravě lepší, než cokoli z ročníku 2013.

V případě dvou mladých vín ročníku 2013 vlastně ani nejde o seriozní degustaci, spíš o variaci na en-primeur. 2013 Ürziger Würzgarten kabinet se koncentrovaným projevem blíží nefiltrovaným sudovým vzorkům. 2013ky budou výborné v říjnu, teď jde spíš o odhadování jejich možností. Ročník 2013 dal poloviční výnosy a koncentrované hrozny, s vysokou kyselinou i cukrem. Vína, která budou dobře vyzrávat, ale kvůli malé úrodě budou brzy vyprodaná: je dobré nakoupit je co nejdříve.

K delšímu skladování se naopak nehodí 2008 kabinett, ten se (myslím) už zlepšovat nebude. 2004 Spätlese bude mít za chvíli deset let, je už krásně nazrálé k pití, ale nejspíš vydrží i dalších deset let archivace. Každopádně uvítám vaše komentáře k mladým i starším vínům z aktuálních bedýnek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *