Pozdní sběr o odkládání rozhodnutí

P1270245 Risotto a kachna

Odklad řešení je nejlepší řešení, to říkají čtyři z pěti českých manažerů. Zakouším muka nerozhodnosti spolu s nimi. Abych si to ulehčil, uvařil jsem si v úterý odpoledne kachní prsa s risottem a otevřel několik vín, která mi měla napovědět (ale nenapověděla), kterou cestou se vydat. Klidný advent všem, co už mají hotovo a těší se na Vánoce!  

P1230206 Vinice Mont Cuchot Montagny

Touhle dobou jsem každoročně zkoušel, jak to bude vypadat v důchodu. Moje práce má kampaňovitý průběh a s koncem listopadu ruch utichal. Ranní klid a večerní siesta s vínem. Mělo to tak být i letos a když jsem v neděli po dvou týdnech péče odevzdal děti matce, těšil jsem se na předvánoční klídek. Ještě jsem si pohrával s myšlenkou na jednu cestu za vínem, ale v listopadu přišla nečekaně velká faktura a bylo po plánech. Celý prosinec ale chodí objednávky na vína z několika posledních bedýnek a moje bohaté vánoční zásoby vína šťastně mizí. Do toho přišlo pozvání na víkendové otevřené sklepy v burgundském Montagny a vzpomínky na několik alsaských Pinotů Noir, které jsem na blogu bezohledně vychválil, a které by se taky do zimy hodilo mít ve sklepě… dnes jen shrnutí poznámek z posledních dnů, uvidím ještě, jestli se vydám (letos podesáté) do světa za vínem nebo zůstanu sedět doma.

P1270180 Mont Cuchot 2013 Berthenet

Montagny Premier Cru Mont Cuchot 2013, J.P. Berthenet
Pěkná zlatožlutá barva, odrůdová. Podobně ve vůni, citrusy, šardonka se sudem, ale sudu je rozumně, bez přehánění, a nejsou to nové sudy. V chuti příjemná kyselina  s odbouranou kyselinou jablečnou, lehké, ovocné do vyzrálých citrusů, trochu jablka a žluté ovoce, lehce dotek staršího sudu a mineralita. Není to Meursault ani Chassagne, ale má to svoji třídu, má to strukturu a hlavně čistotu projevu. Není to oslnivé, ale je to zajímavé a seriózní víno. Z vlastního článku tady si připomínám, že v barikovém sudu bylo jen deset procent vína, ostatní zrálo v nerezu. Při nákupu jsem si myslel, že bude nutné čekat déle, ale už přichází do formy. Kdo ho ještě máte, už přemýšlejte o otevření.

P1270240 GWT 2013 Mandelberg Scheidecker

Gewürztraminer Grand Cru Mandelberg 2013, Scheidecker
Nedávno jsem tady měl poznámky o ročníku 2011, za pár týdnů nedočkavě otvírám novinku. Laurent o víně říká, že je to víc Mandelberg než Tramín a myslí tím, že chtěl upřednostnit terroir před odrůdou. Na druhou stranu je jasné, že terroir s odrůdou souvisí, ostatně ve staré ročence Hachette jsem našel doporučení Mandelbergu pro Tramíny.

Vyšší zlatožlutá barva a jemná vůně růží, podzimního listí a mineralita. V chuti jen slabší kyselina (Tramín, že jo), růže a žluté ovoce, zralé, ale ne přezrálé, a lehce kořeněný závěr. V těle zajímavá mineralita (až doslana), trochu zbytkového cukru a celkově dokonalá vyváženost právě díky tomu, že vinař nenechal hrozny přezrát. 13% alkoholu. Mám rád hodně sladké Tramíny, ale tohle je na Alsasko spíš sušší, krásně pitelné, pevné a připravené na pár let vývoje v lahvi. Za mě 92 bodů/100 a velké doporučení. To chci!

V zimním počasí doporučuju i německé ryzlinky a připomínám aktuální ryzlinkovou bedýnku! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *