Celý týden jsem si říkal, jaká je to pohoda, psát (a zveřejňovat) degustační poznámky výborných až báječných vín z francouzské Loiry a nemuset psát nic aktuálního. Čas nabral takové tempo, že aktuální informace zastarávají rychleji, než je stačíte zveřejnit. Jako příklad nabízím zprávu z minulé soboty: podle ní v pátek 6. března zabil koronavirus v Itálii 36 duší a nakazil 1247 nových. O víkendu 0 (nula) nových nakažených a 0 (nula) úmrtí. Zdálo se, že víkendy v Itálii jsou bezpečné (statistiky se zveřejňovaly jen v pracovních dnech). Úvodní obrázek je z toskánské nemocnice. Narozdíl od našich zdravotníků italští mají aspoň roušky, ale stejně nestíhali.
Prodej alsaského Crémantu překonal rekord, v roce 2019 se ho vůbec poprvé prodalo přes 35 milionů lahví. To je meziroční nárůst o 6,8%. Revue du Vins de France (RVF) konstatuje, že Crémant dělal 29% alsaské produkce. Nejlepší je na tom fotka (ukradená z webu RVF), kde je Alsasko v kostce!
K předchozím informacím o amerických clech na evropské potraviny (= vína) dodávám, že se americké vládě zřejmě podařil rafinovaný tah. Zavedla dovozní cla ve výši 25% a pohrozila zvýšením cel na 100%. To způsobilo nejistotu importérů, kteří se začali chovat, jako by už od zítřka mělo platit 100%. Je to prosté, milý Watsone: obchody mají velkou prodlevu od prvního jednání přes objednávku až po skutečný fyzický dovoz a následné vyřízení celních procedur. Než kontejner s francouzským vínem přepluje Atlantik, už se může v americkém přístavu začít uplatňovat stoprocentní clo. Tomu odpovídají skutečné obchody. Na vlády všech zemí je spolehnutí, že vždycky udělají tu největší blbost.
Na druhou stranu, francouzský dovoz (vín) do USA představoval něco přes 3 miliardy EURO. Obecně můžeme očekávat lepší podmínky pro dovoz do ČR, protože evropští výrobci budou hledat náhradu za USA. Realita se ovšem ukáže až po skončení koronavirové epidemie a poté, co evropské země (včetně ČR) spočítají svoje ztráty. Čí ekonomiku to zasáhne víc a kdo bude mít sílu na to, aby nové situace využil? Jedna věc jsou odhady doby epidemie (optimisté říkají, že do konce prázdnin), druhá věc je, že české podniky ani stát nemají žádné velké rezervy a budou zřejmě postižené nejvíc. V pondělí jsem chtěl napsat, že na amerických dovozních clech domácí konzument vydělá, ve čtvrtek si myslím, že až se dovozy do ČR znovu zjednoduší a obnoví, bude ekonomika vypadat úplně jinak než před koronavirem. Sočasný pád kurzu koruny naznačuje, že ČR nebude po epidemii v dobré pozici.
Ještě neznám technické podrobnosti, ale mám dojem, že v noci ze soboty na neděli nám italská a česká vláda vpodstatě zavřely italský trh s vínem. Blahopřeju a závidím všem, kdo máte ve sklepě zásoby italských vín. A samozřejmě jsem zvědavý, a to je základní otázka: kdy a za jakých podmínek se k italským vínům znova dostaneme? Ehm, to jsem napsal v pondělí. V pátek je to jasné ještě méně, ale za to se k Itálii přidalo Německo, Francie, Španělsko a Rakousko. Je jasné, že nouzový stav dopravu zboží prodraží a navíc zavede významnou nejistotu.
Pro jistotu dodám, že pro ochranu zdraví (a záchranu životů) pokládám současná opatření za nutná. Jen do světa vína a obchodování s vínem zavádí velkou nejistotu. Ještě ve středu jsem zvažoval rychlý výjezd do Německa a degustace ve franckých a moselských vinařstvích, zjišťoval jsem, kdo už nalahvoval. Ve čtvrtek je jasné, že do Německa vyjet nemůžu. Není úplně jasné, za jakých podmínek si budu moci nechat víno přivézt a jestli to vůbec bude schůdné. Je to podobné jako s dovozními cly v USA – od chvíle kdy víno objednáte do chvíle, než ho spedice přiveze, uplyne tolik času, že se podmínky mohou úplně změnit.
V úterý jsem rozesílal (už zastaralý) newsletter s nabídkou Skleničkovských vín. Stálí čtenáři vědí, že jsem se v posledních čtyřech měsících vrátil od Uloženky k náhle spolehlivé České poště. Děkuju všem, kdo už úterní nabídku využili! Těm ostatním připomínám, že ve stavu nouze se Česká Pošta řadí k lékárnám a prodejnám potravin, které se nezavírají. Až do vyprodání zásob je možné objednávat a vyzvedávat Skleničkova vína na poště :-) Hodně zdraví všem!
Aktualne ridici a strojvudci mezinarodni nakladni dopravy nepodlehaji po prijezdu do CR karantene. Minimalne vino z Nemecka by nemel byt tak velky problem dostat do CR.