Pinot Noir 2006. Nikomu to neprozraďte.

Minulý rok jsem česká vína flákal, a myslím tím vína z Čech, ne vína z Moravy. Začít v novém roce degustační poznámky mělnickým Pinotem může vypadat jako úlitba lokálpatriotismu nebo laciné rozhřešení, ale není tomu tak. Ve skutečnosti mě hned po otevření jako první napadlo, že tohle bych si měl nechat pro sebe. Mlčet. Neprozraďme nic co víme! Mlčenlivost chrání nás :-) pamatujete? Dnešní víno je totiž parádní a navíc snadno dostupné.

p1310167-pn-2006-kraus-ve-snehu

Zajel jsem do mělnického vinařství Kraus, protože 1) to mám blízko a 2) mě zmátla jejich webová prezentace. Z ní jsem vyčetl, že Kraus prodává za 250 Kč nový Pinot Noir nazvaný Klamovka, a protože jsem v minulosti s velkým potěšením pil jejich sudový Pinot Noir za 350 kaček, chtěl jsem vyzkoušet novinku. Ve vinařství se ukázalo, že jsem se asi přehlédl, špatně vyhodnotil, nebo že je všechno jinak. Klamovka je bílá směs Pinotů a „ten“ Pinot, který jsem si pamatoval, stále mají (přestože jsem ho večer předtím na webu neviděl). Nevím, jestli je na vině moje zmatkářství nebo nepřehlednost Krausova webu. Jestli jsem v minulosti komentoval Krausovy etikety jako graficky čisté, příjemné a naprosto nečitelné, tak o webu (s bílým textem na černém podkladě) to platí tuplovaně, ale s mým věkem nápadně stoupá i počet podobných omylů :-) Teď koukám, že je na webu jako první položka, ale tam jsem ho fakt nečekal.

p1310155-pn-2006-kraus

Pinot Noir 2006, české zemské, Mělnické vinařství Kraus
Stručně a jasně, mazejte a kupte si to, dál už nemusíte nic číst. Pro ty, kterým to nestačí, přidávám naběračku slovní omáčky. Nejdůležitější argument: tenhle Pinot měl právě desáté narozeniny. Ještě jsem se nesetkal s domácím Pinotem, který by v takové formě přežil deset roků (myslím, že Stapleton-Springerův Velký Pinot byl až 2007 :-). Nevěřil jsem, ale neuvěřitelné se stalo skutkem.

Obecně jsem 2006 považoval za nevýrazný ročník, nebo ještě přesněji: neprůbojný. V bedýnkách jsem měl (zpaměti) Krausovy Pinoty 2007 a 2009, obecně raději liché ročníky. Když o tom tak přemýšlím, Pinot 2006 už měl být prodaný, nejspíš jde o pár zapomenutých nebo neodebraných lahví. Připomíná mi to, jak mi v kdysi v moselském Urzigu Stefan Erbes ukázal zabalenou paletu a řekl, americkej distributor si to neodebral, nechceš ryzlink 2007? Prodal jsem jich 200 lahví, byly výborný.

Typická odrůdová rubínová barva, malinko temnější a opalizující, nejspíš lahvované bez filtrace. Ve vůni poměrně komplexní se zralým až přezrálým červeným ovocem (maliny) a dřeva (velký sud). V chuti ohlazené i svěží, s dobrou kyselinou, zralé bez přezrálosti (viz vůně) a krásně harmonické. Středně nebo málo plné, rozhodně bez robustnosti vyzrálých burgundských Premier Cru, ale docela typicky severské, s herbálními tóny a komplexností až na špičce mých domácích pinotových zážitků. V puse působí lehce, ale psaných má 13,5% alkoholu. Žádný silvestrovský ohňostroj, ale ohlazené a kultivované víno s krásnou svěžestí, krásně pitelné. Dost depotu na dně. Připomíná to malinový džem, který každoročně dělám pro svoje děti, ale ten vždycky sníme do června. Krása. Jestli bude mít Kraus Pinot 2006 ještě za týden, budu si myslet, že Skleničku nikdo nečte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *