Peraj Petita, španělské košer víno

Už jsem se tady rozepisoval o tom, že katalánské košer víno z Capçanes si představuju jako vyhraněnou podobu bio-produkce, kterou na rozdíl od běžného bio- certifikuje barcelonský spolek ortodoxních židovských rabínů. Žádná aditiva (ani kvasinky ne), žádné intervence. Židovské velikonoční víno.

BL P1390089 Peraj Petita

Ambaláž stylově ladí s levnějšími víny z produkce kapsánského družstva (místní zemědělci zastavili svoje domy bance za půjčku na vybavení vinařství. Vyrábět blbé víno a neuspět by byla katastrofa pro celou vesnici). Etiketa je zkrátka lehce poetická, nepřehnaná, umírněná. Exportní manager Jürgen Wagner vozí na prezentace dospělejší košer víno Peraj Ha’abíb, elegantní plné a ohnivé červené s velkou schopností ohromovat, ale po dnu naplněném balením krabic s vínem a vyjednáváním o náhradě škody za lahve ztracené při převozu ze Španělska jsem otevřel chudší a levnější sestřičku, Peraj Petita.

Peraj Petita 2017, D.O. Montsant, Celler de Capçanes
Vzhledem je to trochu světlejší a jednodušší temně rudá rubínová barva, téměř čirá. Ve vůni zpočátku působí jako jednodušší Garnacha s lesními aromaty, červeným ovocem, lehkostí a svěžestí. Žádná přezrálost. Štrůdl s vanilkou a lehounce zemitý tón. V chuti plnější alkoholem, suché s pěkně zakomponovanou kyselinou a lehkým závojem těkavek, uměřeným, ale lehce štiplavým kořením, teplé, ale opět bez přezrálosti. Zrnitá textura a 14,5% alkoholu, projevem až dosladka s podezřením na podíl glycerolu. Při všem tom koření, glycerolu a těkavkách je výsledný dojem čistota. Jednotlivé chutě a aromata spolu nezápasí, ale poklidně až radostně se snášejí jako rodina u svátečního stolu.

Technicky je to 55% Garnacha, 20% Tempranillo, 15% Merlot a 10% Samsó. Spontánně kvašené s řízenou teplotou, všechny odrůdy kvasí společně. Část vína se školí ve francouzských a amerických barikových sudech (část zůstává v nerezových tancích). Podle mě geniální verze jednoduchého bio-vína, poplatného katalánskému původu vyšší zralostí a plností, kořenitostí a alkoholem. Zmiňované Peraj Ha’abíb je komplexnější a dokonalejší, ale po pracovním dnu s běžnými radostmi a průšvihy úplně vystačím s Peraj Petita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *