Tentokrát jsem to chtěl napsat stručně. Mas Collet k tomu svádí, není to to nejjednodušší základní víno z produkce katalánského družstva, ale je to základní víno školené v barikových sudech. Jednoduché víno s dotekem sudu za přijatelnou cenu. Stylově je to jednoduché středomořské červené, tělnaté s vyšším alkoholem a teplým kořením. Něco, o co se občas (marně a imho zbytečně) pokouší moravští vinaři s červenými výběry z hroznů :-) Španělé to sekají jako Baťa cvičky (60.000 lahví Mas Collet a odhaduju, že cena ve vinařství je cca 7-8 EURO), u nás to vede k namáhavě pitelným obludnostem, o cenách nemluvě. Pro jistotu dodám, že už jsem si oblíbil vína s nižším alkoholem a ke spokojenosti nepotřebuju tolik plnosti v puse. Ale když už to musí být, tak v podobě jednoduchého vína pod osm EURO…
Mas Collet Seleccio 2016, Celler de Capçanes
Naslepo jsem tipoval Garnachu a Cabernet Sauvignon podle slušné struktury, podle zadní etikety jsem měl ještě dodat místní odrůdu Samsó (40 G, 40 CS a 20 Samsó). Ve skleničce je středně světlá (=průhledná) rubínovka tmavého odstínu, na nose květiny a zralé třešně, v závěru balsamikové tóny. Při vší zmiňované jednoduchosti je víno v chuti perfektně sladěné: zakomponovaná kyselina, plnější chuť s třešněmi a višněmi, dobrá ale ne přehnaná zralost, sauvignonové taniny. Ovocný závěr. Díky vyššímu alkoholu (a glycerolu) působí mírně nasládle. Zatím jsou citelné taniny, takže se víno ještě může zlepšovat. Druhý den v otevřené lahvi je klidnější a harmoničtější.
Podle technických informací z vinařství víno kvasilo v nerezových tancích a leželo 9 měsíců v barikových sudech různého stáří (za mě mohla být v bariku jen část, druhá část v nerezu?). Před lahvováním dalších 6 měsíců v tanku.