Pár fotek z Burgundska

P1200513 Večer v Gevrey, drátěnka

Je to skoro přesně deset roků, co jsem byl v Burgundsku poprvé. Byl duben 2005 a já byl ohromený, silně jsem to prožíval. Teď to bylo ve spoustě věcí jiné, hovory s vinaři jsou často uvolněnější a zajímavější, ale radost se zase dostavila. Horký letní večer mě po tisíci kilometrech za volantem nabil energií. Snad bude na fotce vidět lesk drátěnky pod Chambertinem.    

P1200505 Králík v Gevrey

Letos mě jako první uvítal tenhle obyvatel Gevrey. V uličce kousek od středu města (jestli Gevrey nějaký střed má?) se promenoval králík.

P1200501 Michel Guillard

O vínech Michela Guillarda jsem psal několikrát v začátcích blogu, letos měl čerstvě nalahvovaný ročník 2013. Ochutnával jsem základní Pinot a dvě vína ze starých vinic. Dva týdny po lahvování jsou vína ještě syrová, ale silná a slibná.

Odpoledne jsem zajel do Cheilly za dvěma Bouthenety. Před lety mi některé Pinoty z Maranges (nejen od Bouthenetů) připadaly moc drsné a divoké, časem se změnily technologie a vína jsou jemnější. Tohle bylo příjemné překvapení.

P1200576 Antoin Bouthenet

Antoin Bouthenet, otec Marc nakonec taky dorazil (už jsem o nich psal, třeba tady) a dvě vína byla v Komunitních bedýnkách. Hodně uvolněná degustace, kde došlo nejen na podrobnosti o vínech a vinicích, ale i na to, že se kamarádí s Francoisem Berthenetem z Montagny, od kterého jsem před dvěma týdny dovezl Chardonnay. Pro mě jsou v Buxy především dva vinaři, Aladame a Berthenet, řekl mi, ještě než jsem se o tom dovozu zmínil. Potom už to šlo samo :o) Ověřil jsem si to, co se mi líbilo už v roce 2009, a oceňoval jsem hlavně to, jak rozdílné výrazy jednotlivá vína mají, jak dokáží zachovat různý charakter vinic ve svých Pinotech.

P1200623 KOSTEL A mARANGES

Maranges jsou podceňovaná apelace a před několika lety ještě byla místní vína občas poněkud hrubá a drsná. Cestou zpátky se mi naskytl zajímavý výhled na vinice mezi třemi obcemi Maranges a Santenay. Pohled na svahy s Premier Cru vinicemi je bez přehánění velkolepý. Ale je to daleko od hlavní silnice a místní vína se téměř neexportují. Díky tomu taky mají lidštější ceny než Pommard nebo Chambertin, a poměr ceny a kvality je výborný.

2 thoughts on “Pár fotek z Burgundska

  1. Super, opět Burgundsko. Hodně piš, já si ke čtení dám letos první chřest
    (z Hostína u Vojkovic) a nějakou fajn burgundu z poslední bedýnky. Už se těším na „pinotování.“

    P.S. Vážení, chřest už je. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *