13 fotek z Gamay, Puligny a Maconu

P1200627 patník večer

V Nuits bylo ráno krásné zamračené počasí :o) To si žádá vysvětlení: mám zkušenost, že v Burgundsku je buď krásně nebo leje. Dnes bylo zamračeno s velkou vlhkostí, ale vpodstatě teplo, bez větru a deště. Kdybych večer přebral, tak bych to ocenil, ale šel jsem spát po čtvrt litru vína, vzorně  :o)   

P1200632 Moingeon Gamay

Domluvil jsem si z Auxey schůzku s panem Moingeonem a GPS navigace mě hnala polníma cestama přes Montrachet, kudy by musel opatrně i džíp. Trnul jsem, abych neprorazil plnou nádrž nafty někde nad vinicí, kde zhruba co keř to jedna lahev za 200 EUR, ale aspoň jsem si prohlédl vinice v Blagny. Představoval jsem si je docela jinak, ale ty několikaarové kousky svažité červené země vyrvané lesu mi učarovaly. Na fotce pan Moingeon, byl jsem u něj už jednou někdy v roce 2008. Tehdy měl čerstvě nalahvovaná vína a bylo v nich nadmíru těkavek z barikových sudů. Až později mi došlo, že to je zákonité a že jsem prostě přijel ve špatný čas. Dnes to bylo úplně jiné, bílá vína byla nalahvovaná už delší dobu a byla výborná. Ze čtyř červených bylo nejvýraznější… Blagny. Ceny asi takové, jak byste si přáli, ale když jsem si to potom dal do notebooku, tak mi z toho bedýnka zase nevyšla. To by musela koruna vyšplhat zpátky pod 25 za EURO.

P1200633 Salát v Puligny

A pak rychle na oběd do Puligny, snad přežijete typickou bloggerskou cestovní vložku. Už jsem tady psal, že svou bázeň z francouzských hospod řeším tak, že si objednávám polední menu. pokud jich mají někde víc, tak to nejlevnější, dělnické. Tomuhle salátu říkají v Puligny piemontský. Ve skutečnosti to byl nejlepší chod.

P1200636 Klobása a FF

Opečená klobása a hranolky Svobody :o) vím přesně, jak by s tím naložily moje děti: hranolky by snědly a klobásu nechaly. Já jsem bojoval do půlky a pak jsem to vzdal.

P1200639 Sýry

Výběr sýrů a nakonec jablečný koláč, toho vás ušetřím. Víc než hodina klidu na náměstí v Puligny a čtyři chody za 14 EUR.

P1200654 Macon budova

Vlastně nechápu, proč mě navigace hnala nebezpečnýma polňačkama přes Montrachet, když jinak miluje dálnice s mýtem. Do Maconu jsem ji poslechl, chtěl jsem si prohlídnout věhlasný Salon vín. Tak tohle je budova, kde se to odehrává. No ve skutečnosti je to trochu větší trh pro konzumenty s pětieurovým vstupným včetně koštovačky.

P1200661 Becavin Muscadet

Výběr je veliký, zaměřil jsem se hlavně na víno. Bylo dost účastníků z Burgundska, ale u mě nejvíc zabodovalo několik mimoburgundských. Na fotce pan Becavin z loirské Domaine de Port-Jean. Měl výborné Muscadety, plné, vyvážené, školené na kvasnicích. Krása!

P1200667 Beck Hartweg

O vinařství Beck-Hartweg jsem už četl, ale nechutnal. Chyba, čtyři vína, která jsem chutnal, byla výborná. Navíc znají Čechy,  pamatovali si ze štrasburských setkání bloggera Vinkláře! Zdravím do Prahy :-)

P1200672 Champagne Liebart

Hodně vystavovatelů bylo ze Champagne. Zmíním jen jednoho, E. Liebart  z Vandieres. Mně se moc líbilo základní Brut Tradition se sedmdesáti procenty Pinotu Meunier a krásným ovocným projevem se stopou kvasničních aromat.

P1200677 JM Brocard Chablis

Jean-Marc Brocard ze Chablis. Prochutnal jsem jen základní vína, jejich čistota se mi moc líbila. Spoustu toho přeskakuju, třeba Domaine Grand z Jury nebo Domaine Chene z Berzé la Ville s výborným Saint-Veranem. Byly i průšvihy, ale tím netřeba ztrácet čas.

P1200680 Tapenády z oliv

Tenhle chlapík nabízel všechno možné z oliv a rajčat a uměl to včetně lákání a kšeftu. Jeho olivová tapenáda byla prostě skvělá.

P1200698 CdR Gravennes

A nakonec největší objev, Domaine des Gravennes z Cote du Rhone. Už jsem před časem napsal (a nezveřejnil, smazal) paličský článek o dovozcích, kteří (si) vozí co se jim líbí jaksi bez ohledu (respektu) k tomu, co je v dané oblasti typické. Taky mám Rhonu ve škatulce „silná robustní vína, kořeněná a těžko polykatelná,“ a tahle vína byla úplně jiná. Ne že by tam koření úplně chybělo, ale převažovala lehkost, pitelnost, komplexita, i v nejtěžším červeném bylo dost ovoce. No prostě netypické víno, ale na Rhoně jsem ještě nebyl, tak těžko soudit… buď mě očarovala ta postarší manželská dvojice, on dva týdny neholený sympaťák a vinařka, co je i babičkovském věku pořád kočka, nebo to fakt byly ty vína z dvaceti hektarů šutrama posetých bio-vinic kdesi na Rhoně. Koupil jsem krabici vzorků, abych se doma ujistil, že jsem se nespletl (nebylo by to poprvé), ale první dojem byl výborný.

P1200705 Ch de Prémeaux

Večerní chill-out se (skoro) základním Pinotem 2012 z Chateau de Prémeaux se nepovedl. Ve vinařství jsem už byl několikrát, ale dnes ráno jsem chtěl šetřit čas a tak jsem koupil pár vín ve vinotéce v Nuits. Pinot má známky špatného skladování, únavy, kterou by tenhle ročník ještě neměl mít. Je plný, s přezrálými aromaty (odpovídajícími ročníku), ale už unavený. Rozdíl na tachometru by byl asi dva kilometry, rozdíl ve spokojenosti byl markantní. Příště nesmím šetřit čas a musím zajet přímo ke zdroji, do vinařství.

2 thoughts on “13 fotek z Gamay, Puligny a Maconu

  1. Do údolí Rhony si rozhodně zajeďte (z Beaujolais už to není tak daleko), není nad to si udělat vlastní názor :-) . Osobně bych neřekl, že jsou tamní vína těžko polykatelná, ale pravda člověka zvyklého na vodový Portugal by asi překvapila. :-) Tamní lepší vína potřebují tak 7-8 let, aby „strávila“ svou ohnivost, pak se pijou úplně sama…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *