Palazzone potřetí: Campo del Guardiano a Grechetto

Dnes pokračování poznámek z říjnové degustace ve vinařství Palazzone (Orvieto) a následného popíjení doma. Začnu s nejvýraznějším vínem Palazzone, Campo del Guardiano.  Úvodní fotka je jen ilustrační z cesty zpátky, někde u Grossetta.   

O odrůdovém složení Orvieto Classico DOC jsem už psal tady. Vinařství uvádí pro Campo stejné složení jako pro Terre Vineate, přestože světlejší barva svádí k odhadu, že Campo má míň Grechetta. Podle Pietra Dubiniho je rozdíl v tom, že Terre dostane nejlepší hrozny ze všech vinic, ale Campo del Guardiano je jediná vinice s odrůdami vysazenými tak, aby složení dalo Orvieto Classico DOC. Technicky jsou to vápencové hlíny na podloží z vulkanických vyvřelin. Lisují se celé hrozny a víno vyzrává pouze v nerezu. Před pěti lety hned na jaře prodávali nový ročník, teď nechávají nalahvované víno ve sklepě 18 měsíců, aktuálně je v prodeji ročník 2018.

Campo del Guardiano 2018 Orvieto Classico DOC, Palazzone
Plnější slámově žlutá barva, na nose těžší herbálně-ovocná vůně se žlutým ovocem a sušenými bylinkami. V chuti svěží, harmonické a živé. Klidný nástup kyseliny, zralé citrusy, jablka a hrušky, žluté ovoce, vrstevnatost a struktura. Úplně suché a průběh kyseliny se během chuti mění, v závěru vystoupí kyselina s vápencovou mineralitou a kyselost přechází do dochuti. 13,5% alkoholu, středně plné, hladké, krásně pitelné. Při degustaci ve vinařství se mi Campo líbilo víc než Vendange Tardive, oceněné třemi skleničkami Gambero Rosso. Doma jsem to přehnal s chlazením, doporučuju Campo nepodchlazovat a otvírat při cca 12 až 14 stupních.

Grechetto 2020 IGT Umbria, Palazzone
Výrazná plná slámově žlutá baŕva, svádí to k podezření na oxidaci, ale je to z nerezového tanku. Drobné bublinky na stěně sklenky. Na nose těžká vůně hodně zralého až přezrálého ovoce, čerstvé koření (anýz a kmín). V chuti svěží s dobrou kyselinou, středně plné v těle, úplně suché. Žluté ovoce i herbální tóny až do sušených bylinek, kde se výrazně prosazuje herbální závěr, ale chuť zůstává harmonická a čistá. Grechetto je raná odrůda a letos ji zřejmě v Palazzone nechali uzrát, převládá zralé ovoce a koření v závěru překrývá očekávanou tufovou mineralitu. Bylinkový čaj s pěknou kyselinou a čtrnácti procenty alkoholu. Je to těžší a plnější víno, než bylo před dvěma roky Grechetto 2018, ale pozor… po dvou dnech v otevřené lahvi se víno krásně srovnalo, mladická ostrost se ohladila, čistota a plnější projev zůstaly. Pro mě je to doklad toho, že víno je schopné několik roků pozitivně vyzrávat a zlepšovat se. Dva dny po otevření je o třídu lepší než první den.

Pozor, reklama:  Ani jedny Vánoce bez moselských ryzlinků! V nových Skleničkovských bedýnkách je vše, co potřebuje ryzlinkofil: suché ryzlinky, sladké ryzlinky, oranžový ryzlink a klasický řízný sekt z ryzlinku. Uzávěrka je v neděli, podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *