Big Manifesto Vernaccia a Pinot Nero ze San Gimignana

Vernaccia di San Gimignano Riserva 2016, Panizzi
Další Vernaccia od Panizzi, tentokrát jejich vlajková loď neboli Big Manifesto, jak říká obchodní ředitelka Camelia Lazar (na úvodní fotce s enologem Walterem Sovranem). Velký manifest to je, ve všech ohledech. Ročník 2017 má diplom Tre Bicchieri Gambero Rosso pro rok 2022, ale ještě se neprodává. Teprve teď v listopadu Panizzi uvolnili do prodeje ročník 2016.  

Ve skleničce je zářivá žlutá barva, na nose barik s trochou mořského vzduchu a žlutého ovoce. Perfektní čistota a elegance. V chuti zase od začátku barikový sud, bílé broskve, pěkná kyselina po jablečnomléčném kvašení, čistota, preciznost, elegance. Vyšší koncentrace se projevuje nasládlým projevem, lehký kvasnicový tón v závěru. S provzdušněním se dostaví minerální závěr á la olíznutí mosazné kliky. Pro mě je tam teď ještě bariku příliš moc, těším se, až sud ustoupí a převládne ovoce. Čistota a preciznost ukazují, že k tomu dojde, ale Riserva 2016 se může zlepšovat ještě dalších deset roků. Technologicky je to dvouhektarová vinice a dvanáct měsíců v nových sudech, následně dalších sedm měsíců scelování v nerezovém tanku. Wow efekt a trocha okázalosti, kterou rádi odpustíte za krásnou čistotu. Už jsem psal, že mi v současnosti víc líbí přístupnější Santa Margherita, ale za pět let to může být opačně. Velké víno.

Riserva 2016 jako by potvrzovala legendu o milovníkovi Toskánska, který si v roce 1979 koupil vinici a usedlost, aby místní podceňované víno proměnil ve špičkovou světovou záležitost. Podobné legendy občas slýchám, ale poprvé je můžu stoprocentně potvrdit až se třemi Vernacciemi (a jedním Pinotem Noir) z odkazu Giovanniho Panizzi.

V textu o Vernaccii Santa Margherita jsem napsal, že Margherita je jedním ze dvou vín, která jsem doma v Čechách hodnotil ještě výš, než v Toskánsku při rozhodování o nákupu. Tím druhým je Pinot Nero 2018 San Gimignano DOC. Ne že bych ho při toskánských degustacích podceňoval: Pinot Noir je v Čechách nesmírně populární odrůda, takže jsem se na něj zaměřil. Od začátku bylo jasné, že toskánský Pinot nemůže být stylově podobný s francouzským ani německým. Ale jaký je doopravdy?

Především to je, podobně jako představa špičkové Vernaccie di San Gimignano, vizionářský projekt Giovanniho Panizzi s podporou Simona Niccolaie. V roce 2006 vysadili první (a dosud jedinou) vinici Pinotu Noir v San Gimignanu s vírou, že SanGi může být to pravé místo pro Pinot. První víno z ní vyrobili v roce 2009. V degustačním videu dole enolog Walter Sovran říká, že každým rokem sbírají nové zkušenosti s Pinotem. Ty mimo jiné vedly k tomu, že na vinici po několika letech změnili vedení révy na současný Guyot. O ročníku 2018 Sovran říká, že byl velmi blízko tomu, co Pinot potřebuje, s dostatkem deště v pravý čas. Proběhla macerace za studena, samotné kvašení trvalo asi 12 dní. Potom proběhlo jablečnomléčné kvašení ve velkém nerezovém tanku, po skončení víno vyzrávalo asi deset měsíců v barikových sudech (druhé a třetí plnění).

Ve skleničce je světlá rubínově červená barva, na nose lesní plody a aromata jehličnatého lesa, s rozmícháním zralé švestky, vanilka. V chuti harmonické a středně plné (na Pinot Noir spíš plné), svěží, s lesními plody, dokonale integrovanou kyselinou, hladkými taniny a plnějším švestkovým a kořenitým závěrem. Je to tak akorát plné, ale ne těžké, s 13,5% alkoholu dobře pitelné, s decentním, přiměřeným vlivem barikového sudu. Odrůdové a dlouhé, v dochuti se ovoce ještě zesiluje a plní pusu. Krásně strukturované a kdybych to měl zařadit mezi burgundské Pinoty, tak asi jako (San Gimignano) Village AOC. Osobité víno stvořené bez kopírování velkých vzorů, úspěšný pokus o nový, vlastní styl. Už jsem psal dříve, že nejlepší vinice v San Gimignanu jsou na vápenci s pozůstatky druhohorních mořských naplavenin, typické Burgundsko :-) Líbí moc!

Podrobněji o Panizzi je to tady. Připomínám novou předvánoční bedýnku moselských ryzlinků Karl Erbes. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *