Palagetto, San Gimignano

BL P1320959 Luca

Dnes jen stručný průlet fotkama z pražské degustace toskánského vinařství Palagetto. Vína prezentoval (ve skutečnosti ve chvíli, kdy to píšu, ještě stále prezentuje druhé směně návštěvníků degustace Foltýn Wine v restaurantu Nuance) Luka Pattaro, exportní manager vinařství.   

Palagetto sídlí v San Gimignanu, ale má vinice i v Montalcinu. S šedesáti hektary vinic a půlmilionem litrů průměrné roční produkce se řadí k velkým podnikům, rozhodně v San Gimi. Přesto jde o rodinný podnik, založený v roce 1968 dědečkem současných majitelů, a přes mou náklonnost k malým vinařstvím v tomto případě velikost není na škodu. Měli jsme dvanáct vín, ale napíšu jen o těch, která se mi líbila nejvíc.

BL P1320984 Vernaccia Santa Chiara

Vernaccia di San Gimignano Santa Chiara 2015. Luka uváděl pro celkovou rozlohu vinic DOCG Vernaccia DSG jiné údaje než já v nedávném článku, ale hlavně řekl, že Palagetto vlastní 25 hektarů Vernaccie, čímž se řadí k největším pěstitelům Vernaccie. Santa Chiara je významná místní vinice a možná nejvýznamnější v San Gimi, a víno je výběr z hroznů téhle vinice. Má docela plnou barvu (poznámky mohou být ovlivněné špatným osvětlením) a typickou odrůdovou vůni s herbálními, citrusovými a jablečnými tóny. V chuti je poměrně plné, ovocné, minerální, křupavé, svěží, skvělé.

Docela se mi líbilo Sangiovese Sbagliato 2015. Blanc de Noir ze Sangiovese, plné, ovocné, svěží, jen s výhradou, že se projevuje víc v chuti než ve vůni. První dojem byl ani ryba ani rak, ale bílé ze Sangiovese je rarita, měl jsem na blogu poznámky asi jen o Droppellu. S bílým ze Sangiovese si trochu nevím rady, ale asi někdy vyzkouším celou lahev.

BL P1320974 Rosso Toscana

Toscana Rosso 2014. Víno, které kopíruje tradiční model Chianti (Sangiovese s malým přídavkem Cannaiola a Colorina, někdy i Malvasie). Vůně Chianti, chuť lehčí, svěží, jaksi jednodušší a řidčí, selské Chianti. Luka Pattaro to charakterizoval jako Chianti na všední dny, a to bylo přesné.

BL P1320979 Chi Riserva

Chianti Colli Senesi Riserva 2012. Sangiovese a 10% Merlotu. Temná jiskrná barva, elegantní lehká vůně. Čistá chuť s ostřím alkoholu, struktura, kafe, koření, kyselina a extraktivnost. Už srovnané s dřevem, perfektní ovocná zralost, elegance. Sváteční víno. Moc pěkné.

BL P1320991 bílá vína

Tak Brunello 2011 bylo jistě taky pěkné, ale vzhledem k ceně to už nebylo takové překvapení. Bavil mě Syrah Uno di Quattro 2011 s krásně čistým projevem, dlouhým školením v sudu a toskánsky teplým projevem, ale viz Brunello, vzhledem k ceně to už nebylo takové překvapení.

Luka dával při prezentaci viditelně přednost „klasickým“ toskánským vínům postaveným na Sangiovese, v tom bych se s ním naprosto shodl. Vernaccia Santa Chiara mě překvapila dokonalým projevem, tady je zřejmě důležitý vliv vinice. Chianti Riserva s malým přídavkem Merlotu sice úplně nepasuje do klasického vzorce, ale taky bylo výborné.

Jestli vás zajímá Sangiovese a Toskánsko, začněte novou Komunitní bedýnkou! Podrobně je to tady, přihláška tady.

2 thoughts on “Palagetto, San Gimignano

  1. Kvůli rýmě a nachlazení jsem tam nedorazil, protože jsem neměl téměř žádnou chuť. Ale koukám, že pan Sklenička je všude :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *