Novoroční pozdní sběr a jedno Pecorino

Šťastný nový rok všem! Dva týdny jsem si teď udělal prázdniny, přijela za mnou dcera. Nasyslil jsem i pro ni spoustu vína a ani jsme nestihli všechny lahve otevřít. Na úvodní silvestrovské fotce pózujeme na hlavním náměstí v toskánské Pienze. Když jsem doma fotku prohlížel, zaujala mě cedule vlevo nahoře, náměstí Pia druhého. Často na blogu kážu o spojení vína a kultury, a tohle spustilo podobné úvahy. Souzvuk Pius / Pienza zněl nápadně podobně, takže mě logicky napadlo, jestli si papež zvolil papežské jméno Pius (Zbožný), protože se narodil v Pienze? Gůgloval jsem papeže, ale bez výsledku. Druhý den jsem se o tom zmínil dceři, ta se mi smála. Musíš hledat Pienzu na anglické Wikipedii, tam to je! A je to opačně, než jsem si myslel: Piccolomini se narodil v Corsignanu, ale jako papež Pius druhý nechal podle svého papežského jména přejmenovat Corsignano na Pienzu.

Brindisi di Natale. Když už bydlíme v Cecině, dali jsme si na Štěpána degustaci v Bolgheri, Enoteca Tognoni. Guidalberto, Ornellaia a Sassicaia. Byli jsme ve Volteře, San Gimignanu, Teatru del Silencio v Lajatico, Golfo Baratti a Populonii, viděli jsme slavné cypřiše u San Quirico i v Bolgheri, kaple Madonny della Vitaletta i San Guido… a bylo by toho ještě víc, kdybych se nezrakvil pádem v Teatro del Silencio a kdyby kus silnice na východ z Volterry nevzala voda a nezavřela nám tak cestu do Monteriggioni, Sieny a San Galgana. Stromeček jsme po domluvě nestrojili, ale Vánoce byly a když teď dcera odletěla, je tady nějak prázdno a smutno.

Povinné poznámky o víně. Ještě před Silvestrem jsem v místním supermarketu objevil další nové víno ročníku 2024. A stejně jako nedávné sicilské Grillo to není žádné toskánské Nouveau, ale standardní víno. Před rokem jsem tady popisoval podobné Pecorino stejného původu, tak pojďme rovnou na degustaci. Pecorino Terre d’Abruzzo 2024 IGT, Cantina Tollo. Stylizovaná burgundská lahev a krátký korek z drti. Ve skleničce je hodně plná slámově žlutá barva, mně to signalizuje možné ležení na kvasničných kalech nebo (spíš) maceraci slupek (na zvýraznění barvy kvasnicemi je to příliš krátká doba). Na nose je málo až středně intenzivní vůně žlutého ovoce a koření, po hodině se vůně vyčistila a je to pěkně broskvové. V chuti je víno poměrně čisté, středně plné, se žlutým ovocem, málo důraznou kyselinou (ale nemám výhrady, že by kyselina chyběla) a s decentním kořenitým závěrem. 13% alkoholu, cena asi 5,8 E. Za tu cenu (necelých 150 kaček) to je OK, v zásadě je to dobře udělané, ale zdá se mi jasné, že je to jednoduchý průmyslový výrobek a že výrobce nechal několik dní macerovat slupky a dosáhl tím jednak vyšší barvy a jednak kořenitého závěru. Ten sice může dodat konzumentům dojem plnosti, ale bez něj by imho víno bylo lepší. Takže dobrý, ale nedávno popisované čistě citrusové sicilské Grillo za 3,60 E budu kupovat dál, ani po dvanácti lahvích jsem se ho ještě nanabažil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *