Karneval 2024 a dvě nová vína ročníku 2023

Posláním wine-blogu není komentovat aktuální politické taškařice, ale průjezd traktorů Prahou má zábavné paralely v dnešní Itálii. Je sezóna karnevalů! V neděli jsme měli konečně karneval i u nás v Cecině (28 tisíc obyvatel). Domorodci divočeli, pouštěli nahlas italské disco a tančili na valnících, tažených traktory. Děti se snažily naházet na dospělé co nejvíc barevných konfet. To by mohlo pomoci i v Praze: namaškařit se a rozhazovat konfety.  

Ceraso 2023 Rosato Toscano IGT, Panizzi
Rosé s 13,5% alkoholu. Složení neznám, ale jsme v Toskánsku, takže by to nemuselo být složité? Ve skleničce je světlá lososově růžová, na nose neurčitě ovocná vůně, není to ani jasné lesní ovoce, ani jahody, ani třešně, a vyřazovací metoda nepřináší zúžení možností. (Napsal bych, že nejblíž jsou ostružiny a maliny, ale bojím se autosugesce, protože tak nějak očekávám, že to bude Sangiovese, a důkazy chybí.) V chuti je to o kousek jasnější, díky lehce přítomným taninům, pěkné kyselině a ovocnému projevu, který se blíží lesním plodům, tipuju Sangiovese, díky třešním Merlot, a nemůžu se rozhodnout. Jdu gůglovat a ejhle, je to směs Sangiovese a Merlotu…

Jak moc je to dobré? Teď v únoru je to svěží a zábavné jako těšení se na prázdniny, ale není to úplně lehké (13,5% a na rosé plnější projev). Stojí to za ty prachy? To je lepší a podstatnější otázka, protože v posledních dnech letí kurz EURO přes 25 kaček a první kalkulace dává Ceraso za 320 až 330 Kč. Teď v únoru mi to dává smysl, ale v srpnu bude větší nabídka… možná se to vyřeší samo, protože Panizzi hlásí, že mají jen pár posledních lahví.

Pecorino Terre di Chieti 2023 IGP, Cantina Tollo
Nákup v supermarketu měl dva dobré důvody. Prvním byl ročník 2023, jsem na něj zvědavý. Druhý důvod jste už určitě uhodli, cena. 3,49 EUR je aktuálně asi 89 kaček. Měl jsem kdysi ročník 2020 tady, nevzpomínal jsem si na žádný problém, a matně si vzpomínám, že jsem víno s ovcí viděl i v ČR.

Pecora je italsky ovce, pecorino je tvrdý ovčí sýr a zároveň odrůda révy. Legenda říká, že odrůda dostala jméno podle toho, že zralé hrozny chodily okusovat ovce. Jiné vysvětlení tvrdí, že vína z Pecorina se hodí k ovčím sýrům. Pravděpodobně se najdou další vysvětlení, ale mně se líbí to druhé. Pecorino-sýr bývá (pro mě aspoň) jednoduchý selský sýr a zrovna tak mám Pecorino-víno zařazené jako jednoduché, dobře pitelné víno, ale jsme v Itálii… a z jednoduchého sýra, obyčejného vína, několika rajčat a kousku tvrdého salámu se může snadno stát úžasná hostina.

Jednoduchá ambaláž, lávev stylizovaná do burgundského tvaru a jednoduchá etiketa, krátký korek z drti. Ve skleničce je docela výrazná, plná citronově žlutá barva, na nose jasné a intenzivní citrusy (ta barva není až tak jasně citrusová, asi sugesce vůně!). Vůně je docela pěkně čistá, jen s trochou zelených aromat. V chuti docela dobrá kyselina, ovocný mix zralých a nezralých tónů, tráva, jednoduchý projev. Ale za 3,49 EUR by nikdo neměl čekat nic komplexního, žejo. Hned po otevření bylo víno trochu sirnaté, ale jednak to omlouvám nedávným lahvováním a druhak síra po hodině vyvětrala. Je to dobře udělané, trochu průmyslově sirupovité, ale je to i pěkně harmonické a s úžasnou supermarketovou cenou to čeká jen na správné párování s pizzou nebo sýrem a salámem. Jednoduché víno, výhodný nákup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *