Německý kabinetní ryzlink za 219 Kč

Pokračování úterního textu o nákupu několika vín ve dvou vinotékách na Českomoravské třídě. V úterý jsem vychválil Trebbiano Spoletino z umbrijské Perticaii, Vernaccia 2020 od Rocca delle Macie byla zklamání. A to jsem si dával velký pozor, aby to byl aktuální ročník 2020! Vernaccii přeskočím a pojďme na německý ryzlink z prodejny Láhve: na Českomoravské.

Prodejna Láhve: Sortiment je většinou složený z levných vín starších ročníků. Bílou Itálii jsem minul, protože jsem nenašel nic z aktuálního ročníku 2020, nutná podmínka při nákupu italských supermarketových nerezovek. Francii jsem minul, protože jsem často zjistil, že vína označená názvem vinařství lahvovala anonymní průmyslová plnička lahví (to bývá kvalitativní dno průmyslové výroby). Z Rakouska a Německa jsem našel jediný predikát z roku 2020, ten jsem koupil. Na vedlejším regálu se skvěl poklad, Wehlener Sonnenuhr Riesling Dry VDP. Grosse Lage 2019 od Dr. Loosena za 259 Kč. To je zábavná formulace. V zásadě jde o klamavé označení výrobku, ale autor se přitom úzkostlivě snažil vyhnout přímé lži. Wehlener Sonnenuhr (asi) je Grosse Lage vinice, ale ve vesmíru neexistuje nic jako Wehlener Sonnenuhr Grosses Gewachs za 259 kaček :-) Zřejmě jakostka s klamavým označením výrobce. Problém, o kterém jsem tady několikrát psal, ale neměl jsem odvahu vyzkoušet. Ale kabinetu za 219 kaček jsem neodolal.

2020 Riesling Kabinett trocken, Hauck
Ryzlink z Rheinessen. Střídmá až strohá etiketa a klasicky šroubovací uzávěr. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, na nose klasická ryzlinková aromata s málo zralým ovocem (citrusy, meruňky), málo až středně intenzivní. V chuti suché s výbornou kyselinou, málo zralé citrusy a žluté ovoce. Pocitově je to klasický vzorec 7 gramů kyseliny / 7 gramů cukru (v roce 2020 možná jen 6 / 6), ale je to čistě udělané a dobře to funguje. Je to jednoduchá harmonie, ve stobodovce (za mě) 83 bodů, ale slušně pitelné víno. S cenou 219 Kč není co řešit.

Nakupování vín u velkoobchodníků je stále loterie, tedy pokud máte aspoň nějaké kvalitativní požadavky. Několik nedávných nákupů ukázalo, že to jde v MAKRO, ale ani tam se neobejdete bez základních informací a dávky štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *