Nákupy v supermarketech mají jednu dobře známou nevýhodu: člověk občas přinese něco úplně jiného, než chtěl. Dnes jsem šel do MAKRO pro německé ryzlinky jen tak na vyzkoušení. Místo toho jsem přinesl Vernaccii, Trebbiano, jeden rakouský ryzlink a čtyři kachní prsa. Vlastně jsem nedopadl špatně: místo německých ryzlinků budu zkoušet neznámá bílá vína ze střední Itálie. Poslední měsíc jsem v MAKRO koupil několik zajímavých vín, tak schválně, jestli jsem tentokrát svoje štěstí nepokoušel příliš.
Vernaccii jsem se nemohl vyhnout, mám pro odrůdu slabost. Samozřejmě vím, že GEOGRAFICO (Agricoltori del Chianti Geografico, web) je velkovýrobce, ale v minulosti jsem měl štěstí s jinými velkovýrobci. I můj oblíbený vinař tvrdil, že „u Vernaccii není nutné omezovat sklizeň,“ ale přece jen… dnešní Vernaccie ukazuje, že se to s neomezováním sklizně dá snadno přehnat.
Borgo Alla Terra 2020 Vernaccia di San Gimignano, Geografico
Jednoduchá a skoro nepěkná etiketa. Korek z drti je snad v denominaci povinný, marně čekám, kdy někdo zkusí šroubovací uzávěr. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose středně intenzivní a hodně zralá vůně citrusů a žlutého ovoce, trávy a kvasniční tón. Přezrálé tóny a celkově nepůsobí harmonicky. V chuti slušná, nevýrazná kyselina, úplně suché, ovocné (jablka a citrony), přezrálé a krátké s náznaky petrolejových tónů. V zásadě málo plné a podobně jako ve vůni – bez harmonie. Dva pokusy a skončilo ve výlevce. Kdybych to musel hodnotit ve stobodovce, přemýšlel bych o 75 bodech max. Koupeno s vědomím, že etiketa působí dostatečně varovně, s cenou 193,50 Kč si nebudu stěžovat. Dobře mi tak.
TREBì 2020 Trebbiano d’Abruzzo DOC, Talamonti
Výrobce neznám, ale na zadní etiketě je uvedený jako „Azienda Vinicola Talamonti srl,“ takže snad žádná anonymní plnírna lahví. První dojem z ambaláže je „supermarketovka,“ ale etiketa působí reprezentativně a dokonce zajímavě. Plastová zátka a stejná cena jako předchozí Vernaccie. Ve skleničce je světlá citronově – až slámově žlutá, vypadá svěže a živě :-) Na nose málo intenzivní, citrusové a melounové (s ohřátím jablka a broskve). V puse úplně suché, svěží, citrusově ovocné, sympaticky pitelné. Ovoce málo až středně vyzrálé, sympatických 12% alkoholu, krásně se pije. Otevřel jsem víno hodně podchlazené, s ohřátím se v chuti rozvíjí víc ovoce s lehkým minerálním závěrem, ale drží si fazonu a kvalitu. Lehounce kořenitý závěr příjemně dlouho drží. Jednoduché až strohé víno s krásnou čistotou projevu. Tentokrát jsem nakloněn tomu věřit obligátním marketingovým kecům o pečlivém výběru hroznů atd… (kromě ručního sběru s nevídanou upřímností konstatují i selektované kvasinky), protože tahle čistota má dozajista původ ve vinici. Kdybych (zase) musel bodovat, tak 87 bodů (ale tady bych bodoval mnohem raději).
Až doma jsem rozluštil adresu na zadní etiketě: vinařství sídlí v obci Loreto Aprutino. Úskalí supermarketových nákupů – to kdybych věděl, kupoval bych s větším klidem (kromě jednoho z nejslavnějších italských vinařství tam sídlí i Torre Raone, které bylo ve Skleničkových bedýnkách už před devíti lety).
Dvě vína, stejná cena a úplně odlišné dojmy. Vernaccia byla (podle mého skromného názoru, nabízím a nevnucuju) odfláknutá a unavená od sklizně až po etiketu, naopak Trebbiano je skoro nejpodceňovanější italskou odrůdou a Talamonti z ní udělali pěknou nerezovou modernu a příjemné překvapení. Na webu píší, že Trebí dělají 100.000 lahví ročně, takže žádná malovýroba. Přesto výborný, klidně bych si to teď v létě zopakoval. Ten rakouskej ryzlink až někdy jindy, dnes večer dopiju Trebbiano!
Pozor, reklama: nové Skleničkovy bedýnky přináší toskánské Carmignano, směs Sangiovese a Cabernetu Sauvignon z vinařství Fattoria Ambra. Vína nabitá sluncem a historií! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady. Přihlaste se, než to zakážou :-)