Nedělní procházka u moře a Vermentino


Kdo si počká, ten se dočká! Několikrát jsem dnešní Vermentino od LUNAE viděl v supermarketech za cenu přes 20 EURO, ale odolal jsem. Nakonec jsem se dočkal ve Volteře s cenou kolem třinácti. Italské supermarkety mají nejen lokální nákup, ale asi i lokální cenotvorbu, alespoň v jednotlivostech. Zrada je v tom, že tohle lombardské Vermentino už několik let dostává Tre Bicchieri Gambero Rosso i všelijaká další ocenění, takže se podařilo cenu vyšroubovat přes dvacku.  

Poprvé jsem ho měl před rokem v říjnu, s rozpornými dojmy. Byla to voňavka s plnějším tělem, jako dělaná na ohromení odborné poroty, ale od Vermentina očekávám hlavně lehkost a pitelnost, víno-ženy-zpěv. Nový ročník je úplně jiný a blíží se původní představě o Vermentinu.

Vermentino Etichetta Nera Colli di Luni 2021, LUNAE
Ve skleničce je plnější slámově žlutá barva s růžovým odstínem, na nose je víno plnější, ale ne taková aromatická bomba jako před rokem. Za mě je to uměřenější a příjemnější: zralé žluté ovoce až do přezrálých a rozkvašených jablek, čerstvé i sušené bylinky. Popis stále ještě vypadá trochu divoce, ale je to taková příjemně sladěná ovocná přezrálost :-) V chuti úplně suché s pěknou pevnou kyselinou, na odrůdu středně plné plné v těle a docela strohé. Citrusy, zralá jablka, poměrně lehké a dobře pitelné, krásná kyselina. 13% alkoholu, čistota, až na ty přezrálá jablka docela technicky precizní (možná je to scelené ze dvou sklizní, ranné a pozdní. To by vysvětlovalo perfektní kyselinu a přezrálá jablka v jedné lahvi). Otvíral jsem za deštivého listopadového dne a záhy mě napadlo, že do horkého srpna by to bylo dokonalé. Ovšem za 13 EURO je to dost dobré i do upršeného listopadového večera.

Reklama: Vernaccii di San Gimignano a pět červených vín na prosincové večery najdete v nové toskánské bedýnce tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *