Moselský kabinet a změna stylu

Ve shonu s rozvozem Erbesových ryzlinků 2020 jsem úplně zapomněl na poslední ze tří vzorků nově nalahvovaných vín. Ürziger Würzgarten Kabinett je druhý velký kabinet, tedy sladký kabinet se zralým projevem. Aspoň posledních deset let to tak vždycky bylo.

2020er Ürziger Würzgarten Kabinett, Karl Erbes
Klasická ambaláž, štíhlá lahev, šroubovací uzávěr a zjednodušená, graficky čistší etiketa. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, jiskrná a slušně plná (s ohledem na duben a mladý ročník). Na nose je středně intenzivní, ovocná vůně se svěžími citrusy a lehkým tónem melounu Cantaloupe, jemné kvasniční aroma. S rozmícháním se přidají meruňky a málo zralý ananas. Je to ještě mladé víno, v červnu se to může změnit :-) V chuti lehké, středně plné, s krásnou mladou kyselinou a svěžím projevem citrusů a lehkým kvasničním podtónem. Je to ještě sevřené a pevné jako mladý proutek višně s pupenci, vyšší zbytkový cukr dotuje plnost chuti, ale zatím panuje kyselina (druhý den v otevřené lahvi jsou kyselina a cukr už spojené a kyselina už nepřevládá, jakoby na potvrzení dřívější půlmyšlenky, že do června se všechno může změnit). Na jednu stranu v tom vidím potvrzení vlastní teorie o užitečnosti a oprávněnosti pití mlaďoučkých ryzlinků (s vyzráváním očekávám nástup zralejších ovocných tónů a ústup kyseliny), na druhou stranu je zřejmý trend snižování úrovně zbytkového cukru. Analytická data neznám (alkohol 8%), tak jen dojmy: v předchozích ročnících měl ÜW kabinet významný podíl botrytických hroznů a projev do zralého tropického ovoce (ananas, mango, med atd.). Tentokrát je bez botrytidy a celkový projev je ostřejší, svěží, s převládající kyselinou a citrusy.

Podle nedávných zpráv Biden na čtyři měsíce pozastavil Trumpova pětadvacetiprocentní cla (údajně ve Washingtonu došel parmezán), takže export do USA může nastartovat a americké chutě se v Evropě ještě mohou znova prosadit. Soukromě doufám, že se neprosadí, protože tento typ ryzlinku s vyšší kyselinou (i vyšším cukrem, odhadem je to stále přes 45 gramů na litr) mi vyhovuje víc. Hned po otevření lahve je té kyseliny skoro až moc, druhý den se chutě spojily a víno má mnohem lepší harmonii (a kyselina už nevyčnívá). S dovozem čekám, až v červnu Erbesové nalahvují poslední pozdní sběr ze starých keřů Ürziger Würzgarten.

V pátek jsem si oddechl, přihlášek do nových toskánských bedýnek s Vino Nobile z Tenuty di Gracciano bylo dost na to, abych víno objednal. Jako na zavolanou vinařství v neděli zveřejnilo výsledky hodnocení amerického časopisu Wine Enthusiast: 93 bodů pro Vino Nobile 2017 i pro Riservu 2017 (ta ještě oficiálně není v prodeji). V bedýnce najdete pět vín z Gracciana včetně Nobile 2017. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *