Montagny přijelo!

Dobrá zpráva je, že Montagny od Berthenetů přijelo :-) Účastníci bedýnek už znají i špatnou zprávu: vinařství mi z objednávky vyškrtlo Aligoté i Givry. Potvrdilo se tak, že jsem můj spěch byl oprávněný, ale bohužel málo platný. Všem bedýnkářům jsem slíbil vrácení přeplatků za nedodaná vína. Někteří mi velkoryse napsali, ať jim raději pošlu nějakou náhradu. Je to za dvanáct let a 104 bedýnek teprve druhý případ, kdy mi vinař něco nedodal – snad jsem si vybral smůlu na dalších pět let dopředu.  

Ideální doprava vína v únoru je, když ráno v devět naložíte (dřív to ve Francii snad ani nejde) a večer v devět vyložíte. Víno jelo pod plechovou kapotou, takže v půl desáté večer zjišťuju, že ani není podchlazené na ideální servírovací teplotu a asi by se mělo ještě trochu vychladit. Na první rozblažení jsem vybral Platieres, protože 1) není z barikového sudu a 2) se hodně blíží projevu ideální plnotučné burgundské šardonky.

Montagny Premier Cru Les Platieres 2020, Francois Berthenet
Je to víno z nerezového tanku nebo ze sudu? Dříve jsem dost tápal v tom, jestli Platieres přece jen trochu bariku nedostaly. I v tomto ročníku mají lehce štiplavý tříslovinový závěr, který naznačuje maličký podíl sudu. Na webu jsem objevil údaj o deseti procentech barikových sudů, což je na hranici rozpoznatelnosti, na některých degustacích v Montagny vinař barikové sudy popíral a já jsem se nechal přesvědčit, že mě klame výrazná mineralita. Letos jsou Platieres hodně plné, robustní a máslové, viz poznámky o ideální plnotučné burgundě. Vyšší žlutá barva, na nose jablka, citrusy a zralé žluté ovoce. V chuti pěkná citrusová kyselina, středně plné, citrusové, jablíčkové až do hrušek máslovek. Perfektně čisté, s až smetanovou hustotou, středně dlouhé. Za mě výborné a typické Chardonnay. Z prvního dojmu se nemají dělat velké závěry, ale Platieres 2020 vypadají jako víno z perfektně vyzrálých a koncentrovaných hroznů. Jsem zvědavý na další dvacítky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *