Dvakrát suchý ryzlink z Mosely

Vítejte u dalšího dílu cestovatelsko-vinného deníčku z Toskánska! Původní degustační program Jak chutná toskánské víno v Toskánsku jsem se rozhodl rozšířit na Jak chutnají německé ryzlinky v Toskánsku. Blíží se Vánoce a z ročníku 2022 jsem nepřivezl ani zdaleka všechno.  

2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, Weingut Karl Erbes (Mosela) jsem už v červenci přivezl, a dokonce jsem ho hodnotil výš než populárnější suchý pozdní sběr z Ürziger Würzgarten. Má vyšší, plnější citronově žutou barvu. Na mladý ryzlink je to dost výrazně zbarvené. Budu se opakovat, ale je to zřejmě dané delším ležením na kvasničních kalech a pozdním nalahvováním, vinař všechna vína lahvoval až v červenci. Důvodem byl pomalý průběh spontánního kvašení, a zdá se, že pomalé kvašení je dobré! Na nose středně intenzivní, velmi živá a svěží citrusová vůně až do citronové kůry, perfektně čistá. V chuti lehké, čisté, svěží, ovocné s lehkou minerální linkou, pocitově úplně suché (ale pohled na etiketu s pouhými jedenácti procenty alkoholu napovídá, že tam asi malý zbytkový cukr bude). Výborná kyselina, ale ne přehnaná, tenké tělo, citrusové a zábavně chlastací. Delší dochuť. Vpodstatě jednoduché pití, s lehkou strukturou, působí to tak jednoduše a láká k dalšímu napití, ale díky čistotě vůbec nepůsobí triviálně nebo obyčejně.
Kouknul jsem dodatečně i na srpnové poznámky. Podle nich bylo víno v srpnu čerstvě nalahvované a nesladěné, s výraznějšími projevy, které se dnes ohladily a zharmonizovaly. Teď v listopadu si zachovává svěžest, ale je lepší, harmoničtější.

2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett trocken, Weingut Karl Erbes (Mosela) 
Suchý pozdní sběr z Würzgarten už nemám, otvírám aspoň suchý kabinet. A je to velký rozdíl, kabinet je mnohem lehčí, je to vánek :-) Obvykle si plnost Spatlese spojuju s vyšším alkoholem. Tady je rozdíl jen jedno procento (kabinet má psaných 10% alkoholu), ale pocitově je to výrazně jiné. Světlejší citronově žlutá barva, na nose zralé citrusy a květiny, střední intenzita. V chuti hodně lehké, vzdušné, citronové a trochu do jablíček s lehkou hořčinkou typu jablečného jadýrka, slušnou kyselinou, ohlazené, jednoduché a dobře pitelné. Jak mě to hned po otevření vedlo k poznámkám o jednoduchosti a lehkosti, tak po čase se víno zvedlo a působí jaksi víc strukturovaně a seriózně. Podle méně důrazného projevu bych nedoporučil archivaci, ale na pití teď až do léta rozhodně ano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *