Langhe Nebbiolo, na skok v Piemontu

Cítím nebezpečí, že nebudu objektivní. Nebo že budu ještě míň objektivní, než obvykle. Jak se můj toskánský měsíc chýlí ke konci, ztrácím rozvahu a utrácím za jídlo. Omlouvám si to jako degustace, poznávání neznámých jídel. Víc si považuju každý nový objev. Objednal jsem Carmignano, vykoupal se v dvoumetrových vlnách a šel jsem koupit rajčata a salsicciu. Nekoupil jsem ani jedno, ale přinesl jsem (kromě jiného) i plátek pečených krůtích prsou, dvě rýžové arancini (al ragú a al prosciutto e mozzarella), čtvrt kila pečené plněné zeleniny a dvě placky (cibulovou a zucchinovou). Chtěl jsem zkusit, jak to chutná. Nebylo to drahé… a navíc mám piemontské Nebbiolo od Fontanafredda.  

Fontanafredda je špičkové piemontské vinařství (120 hektarů vinic a přes 8 milionů lahví ročně, založeno 1858) a tak mi nemohlo uniknout, že oba hlavní supermarketové řetězce nabízejí jejich vína za poměrně nízké ceny. Chvíli jsem odolával, ale nakonec podlehl u jedenáctieurového Nebbiola. Základní víno je na vyzkoušení výborné. Hned s prvním douškem jsem mu nekriticky propadl.

Langhe Nebbiolo Ciabòt San Pietro DOC 2020, Fontanafredda
Klasická ambaláž, stylizovaná etiketa i burgundská lahev s embossovaným logem vinařství, plastový uzávěr. Ve skleničce je světloučká granátově červená barva s nahnědlým odstínem. Na nose je to poměrně jednoduché, středně intenzivní zralé třešně, možná červené ovoce, převládá zralý ovocný projev, trochu dřeva a koření, vyšší alkohol (14%). V chuti pěkná kyselina, třešně a višně (tentokrát bez přezrálosti, tak akorát zralé), jen lehounce třísloviny, středně plné a středně dlouhé. Moc to není poznat, ale tipoval bych malé sudy v několikátém použití, určitě ne nové. Krásně se to pije, jako víno k jídlu prostě senzační. Viz výše, nejsem objektivní, od první chvíle se mi Nebbiolo moc líbí. I s vědomím, že „na tom vlastně nic není,“ je to poměrně jednoduché víno k jídlu. Kdybych chtěl být kritický, napsal bych, že by mohlo mít vyšší kyselinu, víc svěžesti, větší čistotu, chybí mu ostří… ale nic z toho mi nevadí. Když si o půl čtvrté ohřejete na pánvi plátek pečené krůty, cibulovou placku a verduru ripienu, je tohle Nebbiolo dokonalý doprovod k obyčejnému venkovskému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *