Květnový pozdní sběr

Víkendový program nám rozbily sporty dětí, v sobotu fotbal a v neděli volejbal. U nedělní večeře dcera vzpomněla jmeniny Emilů, to mě inspirovalo ke kulturní vložce. Krausinova písnička (Opička za krk skočí / Už zas ti svítěj voči!) se jim líbila, tak došlo i Na Hrad a další kusy. S dětma je to větší sranda než tanečky pod pódiem s nejmenovanou dámou před dvěma roky v Malostranské Besedě, tak se těším, že na koncert Krausberry brzy vezmu děti. Martine, vydrž!

Physalis! Už před lety jsem to na blogu uváděl jako příklad vadného marketingu maloobchodních řetězců a už je to tady zase. V posledním roce nastřelily všechny řetězce ceny tohohle ovoce nesmyslně vysoko. V neděli večer jsem přišel do Kauflandu a hle, Physalis ve slevě za polovic, 17,50. Vtip je v tom, že velkoobchody na tohle nemají zákazníky a neumí to prodat, takže za 35 to nikdo nekoupí. Skutečná prodejní cena je 17,50 Kč, za to se to nakonec prodá. Úplně stejné to je s čilským Chardonnay za 200 a moravským Portugalem za 120 : skutečná cena, realizovaná na pokladně je ta poloviční. To není sleva, celou tu dobu, kdy je víno „bez slevy,“ jen čeká, až na něj přijde řada. Pravá cena je ta akční, protože za tu druhou ho nikdo nikdy nekupuje. Dokud je víno za plnou cenu, jsou v akci (=prodávají se) jiná vína.

P1280799 Barbaresco 2010 Battaglio

Barbaresco 2010, Battaglio
Před dvěma roky jsem přivezl piemontskou bedýnku, soukromě jsem si k ní přibalil pár dražších vín, Barolo a Barbaresco. V neděli jsem zkusil poslední lahev Barbaresca s grilovanou vepřovou kotletou. První napití bylo úplně špatné, ale okysličení dělalo vínu evidentně dobře a rychle se zlepšovalo. Zpočátku strašilo nahnědlou oxidovanou barvou, ve vůni i v chuti bylo nevýrazné a vesnické. Po hodině je stále selské a oxidativní, ale s ostrými parfémovými tóny, které to umisťují do Piemontu. Slušná koncentrace, dobrá kyselina, vyzrálé ovoce. Není to francouzská kněžna, ale pěkná italská selka. Barola a Barbareska, která jsem ochutnával v Čechách, byla ušlechtilejší, ale sám jsem v Piemontu nikdy nebyl, takže je mi těžko soudit. Naslepo 86 bodů, ale na zahradě u grilu mě to baví. Jen mě to trochu postrkuje, abych se do Piemontu vypravil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *