Do nebíčka nebo do peklíčka?

Já vím, že po předminulé Babylonské věži bych měl dát moravskému vinařství zase na rok pokoj, ale podněty jsou otravně nutkavé. Nejmenovaná agentura mi tvrdošíjně posílá naprosto nezajímavé tiskové zprávy a já nemám odvahu k tomu, abych s nimi něco dělal ani abych jim napsal, že houby. V pondělí se sešly dvě zprávy, které ilustrovaly dvě možné cesty domácího vinařství ke světovosti.

Německo silnice
Té první jsem se vysmíval už v pondělí na Facebooku. Bílovická slípka, nová certifikace směsných vín z Bílovic. Nebudu tady vysvětlovat, proč si myslím, že bílé i červené směsky jako symbol toho nejlepšího bílovického vína jsou pitomost, a můžete se mnou klidně i nesouhlasit. Úroveň novinářského zpracování textu je tak šílená, že to z celé zprávy dělá špatný vtip. „S cuvée je větší zábava,“ a „cuvée vzniká scelováním více vinařských odrůd,“ další nechtěně vtipné výroky si najděte sami. Takhle byste zadupali do země Sassicaiu i celé Bordeaux. Jako cesta ke světovosti to nebude fungovat, připomíná to nejvíc semináře Divadla Járy (da) Cimrmana.

Vínobus Znojmo 480

Naopak mě nadchly zprávy z VOC Znojmo o Vínobusu, který bude vozit návštěvníky po znojemských vinařstvích. Jestli se vám to nezdá dost světové, mně ano. Už jsem na blogu psal o tom, že v každé alsaské obci má o prázdninách jeden den v týdnu jeden vinař službu a provází návštěvníky na procházce po místních vinicích. Nakonec je zavede „k sobě“ a dostanou degustaci. Zdarma. Absolvoval jsem to před rokem v Hunawihru s místním enologem Nicolasem Gardem (jedním z výsledků jsou i současné alsaské bedýnky), prohlídli jsme si i místní slavný kostel a dozvěděli se, proč alsaské domy vypadají tak, jak vypadají. Další dny se podobné akce konaly v okolních obcích.

Mířím k tomu, že ke světovosti vás nedovede televizní show nebo PR články v časopisech, ale to, že něco uděláte pro svoje návštěvníky. Obvykle zadarmo (i když nepochybuju o tom, že podobné programy zadara bývají v Evropě dotované z obecních i krajských rozpočtů). Oslavování celoročního programu festivalu moravských otevřených sklepů s tisícikrorunovým vstupným raději nebudu komentovat. Loni jsem tady psal o podobné dvoudenní akci v burgundském Viré-Clessé se vstupným 5 EUR (včetně mapy a skleničky), před pár lety v Savigny-les-Beaune ještě bylo vstupné 3 EUR. Dotovat podobnou akci doma z Vinařského Fondu se vstupným v řádu 700 – 1000 korun je prostě špatně. (Mimochodem vláček na dolní fotce jezdí na burgundských otevřených sklepích. Jestli mají jen jeden, půjčovací, možná funguje jako pojistka, aby se podobné akce konaly o různých víkendech a nekonkurovaly si :-)

P1200775 vláček

Nedávno zase přišla z nejmenované PR agentury tisková zpráva o medajlových žních našich vinařů na letošní soutěži Concours Mondial de Bruxelles, ufff. Bývalý předseda Slow Food France Mike Tommasi soutěž komentoval na Facebooku jedovatě jako Belgian Planetary Awards a některá konkrétní medajlová vína hodnotil bezohledně: „dodává se s balením paracetamolu zdarma“ nebo „může způsobovat náhlou smrt.“ S takovým hodnocením se dá snadno polemizovat, ale prsit se medajlemi z neprůhledných soutěží s vysokými vstupními poplatky a vysokým počtem oceněných vín asi taky není cesta ke světovosti.

P1270822 sektové skleničky PWT Gala

Nebýt znojemské zprávy o Vínobusu, určitě bych tenhle text nenapsal. Časopisových článků jako je ten o Bílovecké Slípce, které svou úrovní shazují moravské vinařství do ještě větší bídy než v jaké skutečně je se najde spousta. To už je folklór, jako že se po půlnoci vždycky zpívají horňácké. Že si Vinařský Fond urputně hledá partnery, kteří výslednému produktu spíš škodí, na to jsem si už zvykl. Znojemský Vínobus je milé překvapení, konečně někdo udělal něco pro obyčejné návštěvníky, bez okázalosti, ale vidím v tom podobnost s vinařstvím v Evropě. Jakou cestou ke světovosti? Do nebíčka nebo do peklíčka? Pro mě to žádné dilema není.

9 thoughts on “Do nebíčka nebo do peklíčka?

 1. Také jsem byl zprvu vínobusem nadšen, než jsem zabrousil na jejich stránky. Jednak cena je ve srovnání s klasickou hromadnou dopravou extrémně přemrštěná a hlavně informace, že pokud přerušíte na některé zastávce cestu, tak není zaručeno, že vás vzhledem k omezenému místu při dalším turnusu vezmou zpět, mě od absolvování této „vyhlídkové jízdy“ odradila.

 2. Safra, když už najdu na moravském vinařství něco dobrého, tak mi to zadupete do země :-) Stále doufám, že Vínobus bude fungovat, i když musím přiznat, že v jízdním řádu na webu se nedokážu orientovat. Popíjím patrioticky alsaský ryzlink a kabernet z Loiry, ale optimisticky tvrdím, jednou to vyjít musí!

 3. Tak tohle nemohu nechat jen tak. Nejsem žádný psavec a tohle tady docela potím. Znojmo mám rád už od dob kdy jsem ještě o víno zájem neměl. Poloha se infiltruje do města . kraje i lidí. Vše souvisí se vším. Znovín je u mě synonymem toho lepšího co může ( chce-li ) větší vinařství pro přátele vín a návštěvníky kraje udělat . Vinobus jako aktuální příspěvek mě také potěšil. Ne každý má v kraji své vinaře, ne každý se orientuje “ ve víně „.Pro tyto návštěvníky je to ideální forma. A k ceně ? Zkuste něco podobného absolvovat autem( máte-li řidiče ), nebo na kole. Vinaři také mají raději větší skupinku. I jejich čas má svoji cenu.
  Panu Skleničkovi .. Tento článek se mě líbil velmi . Jsou naštěstí akce , které lze nazvat : Vinaři přátelům vína a také sobě.
  Jedu s vámi na stejné vlně, jen o pár pater níž díky mé zdevastované senzorice.
  Na světovost se vy …me . BUĎME HLAVNĚ POCTIVÍ A SVOJI. JS

  1. Velké díky za komentář. Kdybysme seděli nad vínem, nejspíš bysme se o některé názory shádali, ale respektuju Vaše zaujetí pro věc. Mimochodem, to jsem nenapsal, v zemi s nulovou tolerancí alkoholu je Vínobus krok správným směrem, i kdybysme na něm našli kdejaké chyby. Každý zahraniční vinař se mě na to (nulovou toleranci alkoholu na silnici) vyptává nejmíň třikrát, aby se ujistil, že správně rozuměl.
   Nevím, jestli nebo jak máte zdevastovanou senzoriku, ale z Vašeho zaujetí mám dojem, že u vína bysme si měli co říct :-)

 4. Já myslím, že nejsme co se týče rozvoje vinařské turistiky ve při :-) Také kvituji její rozšiřování a nemohu se dočkat projektů otevřených vinařství, cest apod. Ale když jste narazil na náklady jízdy autem. Troufám si tvrdit, že jsou právě s vínobusem srovnatelné. A pozor. Nikde jsem nenarazil na informaci, že na každé zastávce bude k dispozici nějaký otevřený sklep/vinařství k ochutnání vzorků. Také není nikde uvedeno, že se vinobus zastaví a počká na lidi, která si jde něco přechutnat. Naopak pojede dál dle jízdního řádu a jak jsem zmínil výše, nemáte jistotu, že se do dalšího dostanete. Pardon, ale toto podle mě není o vinařské turistice. Toto je vyhlídková jízda, při které vám průvodce řekne, co je kde krásného, ale za vínem si stejně musíte dojet sám.

 5. Jen faktická poznámka: náklady nejsou srovnatelné, dokud je v nákladech na jízdu autem i možná ztráta řidičáku. Tohle je ve srovnání s klasickými vinařskými regiony renonc, proto jsem zmiňoval nevěřícné dotazy zahraničních vinařů na nulovou toleranci alkoholu za volantem. Jestli znojemský Vínobus bude dobrý nebo ne, to rozhodnou jeho uživatelé: já jsem to psal od stolu a jestli jsem to správně pochopil, Vy jste s ním taky nejel. Asi se budeme muset nechat svézt :-)
  Na pěší kilometry lesem na Šobes vzpomínám já i moje děti, závěrečný stánek Znovínu a vína byly sice cíl, ale paměť je už opomíjí. Psal jsem o tom před několika lety na blogu: děti si poprvé v životě natrhaly třešně ze stromu u cesty, já přiznám Znovínu úspěšnou snahu o spojení zážitkové turistiky s vínem. Pamatujete si na tu houpací lávku nad řekou? Dodnes si pamatuju, jak moje malá dcera cestou trucovala a zlobila se, no nebudu z toho dělat deníček. Každej si z toho vezme něco jiného, já, syn i dcera. A úplně jinak si to budou pamatovat lidi, kteří stejný den kolem nás šli nebo nás předjížděli na kole, ale určitě to budou mít spojené s vínem.

 6. Je tam nádherně, o to žádná. Já si pamatuju vedro, celkem strmý výstup na Šobes a stánek Znovínu obsypaný cyklisty. Přiznávám, že i díky tomuto zážitku se mi na Šobes lépe dívalo shora ze skály (tam, co teď udělali zábradlí, od té doby jsem tam nebyl).
  A jinak máte pravdu, ještě jsem vínobusem nejel. Letos se na znojemsko určitě opět chystám, ale asi s dovolením nevyužiju :-) Samozřejmě budu rád, pokud se někde objeví nějaké zážitky od cestujícíh, které mi moje teorie vyvrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *