Krásně pitelné základní Beaujolais

BLOG P1270340 Benoit ve vratech

La Voûte Saint Vincent 2015 Morgon AOC, Louis Claude Desvignes
Další vzorek velkého ročníku ze špičkového božolésného vinařství. Titulek připomíná můj první zážitek z degustace před dvěma roky: La Voute je základní víno vinařství, při kterém jsem si řekl, jestli tohle je základka, tak co ještě proboha mají dál? Desvignes lahvují dříve než předchozí Janin, typicky o prázdninách. Když jsem u nich byl na návštěvě v červenci 2015, zmiňoval se Benoit Desvignes, že vstával ve čtyři ráno kvůli lahvování – aby skončil dřív, než začnou vedra.   

BLOG P1270329 Benoit natahuje Cote du Py

Vinice La Voûte leží uprostřed obce, cestou do sklepa jsme šli kolem ní. Keře byly zakrslé a prozrazovaly vyšší stáří, na moji otázku Benoit odpověděl, že výsadby jsou starší padesáti let. V prosinci 2015 už pro mě akrobaticky natahoval pipetou víno z tanků umístěných pod podlahou, tehdy byly všechny vzorky ohromně ovocné a příjemné, takže jsem bez váhání objednával víno, aniž bych ho ochutnával hotové z lahví.

P1310199 La Voute 2015 Desvignes

Ve skleničce vypadá víno podobně, jako Janinovo Tremblay, s podobně temně rudou až ostružinovou barvou, ale bez extrémní koncentrace. Temně rudý odstín nápadně připomíná luxus :-) Ve vůni je mnohem jemnější, s fialkami, červeným ovocem a jemným kořením. V chuti už slušně sladěné, pitelné, s dobrou kyselinou, červeným ovocem, kamenitou mineralitou, komplexní a téměř harmonické. Rozhodně víc připravené k pití než Janinovo Tremblay, ale taky bude mnohem lepší za šest až dvanáct měsíců. S (odhadem) šesti měsíci v lahvi překvapivě kultivované. Koncentrace tam je, ale ne tak veliká jako u Janina. Kdo se třesete na Beaujolais a nemůžete to odložit, tak určitě začněte s La Voute a Tremblay nechte ještě ležet. Janin je rozjitřenější, s velkým potenciálem do budoucna, Desvignes klidnější a už pitelnější. Taky mám ještě pár krabic La Voûte odložených, na to jsem si už předem vsadil.

Připomínám únorovou degustační večeři s moselským vinařem Stefanem Erbesem a jeho víny! 1. února v dejvické restauraci Argument, čtyři chody a ke každému současně dvě vína. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *