Závěr Sicílie a suchý ryzlink z Mosely

p1220675-vyhked-z-okna

Včera jsem slíbil, že na čas přestanu propagovat Sicílii. Co se slíbí, to se splní, jak říkávaly moje malé děti, a tak opouštím sluncem rozpálený a mořem ochlazovaný, věčně kvetoucí, voňavý a pestrobarevný středomořský ostrov a vezmu vás do břidlicového, mlhavého, mrholivého a deštivého, sychravého údolí řeky Mosely, s věčně zataženou oblohou. Kdo by odolal?    

P1220874 Marsala Vergine Soleras

Po několika dnech obav můžu jako tiskový mluvčí pana Skleničky potvrdit, že konec Komunitních bedýnek se nekoná a po vlažném začátku i průběhu se nakonec do padesátých bedýnek sešlo přihlášek jako zastara, z počátků bedýnek. Děkuju všem účastníkům, že drží ideu bedýnek při životě. Moc mě to baví a rád se s tím vezu. Exotická destinace ve spojení s lídlovskou cenou přilákala dostatek zájemců, takže zbyde i na šílenou dopravu a spotřební daň, kterou jako připomínku drsných feudálních časů požaduje Celní správa. V budoucnosti musím před Burgundskem nebo Toskánskem upřednostnit exotické destinace jako je právě Sicílie, jižní Tyrolsko nebo Znojemsko!

BLOG P1280320 2015 UW SP TR

2015 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Zpět k břidlici a dva tisíce let starým vinicím nad řekou Moselou s pravokořennými, předfyloxerovými výsadbami. Netypické víno ze silného ročníku 2015.

Netypické nízkou kyselinou, která drží „nízkou,“ ale perfektní rovnováhu se zbytkovým cukrem. Rád vysvětlím: některé patnáctky mají skutečně výstřední kyselinu. Erbesovi sbírali hrozny na tohle víno jako první, takže hodnoty kyseliny ještě nepřerostly a jsou dokonale spárované se zbytkovým cukrem i alkoholem (12,5%). Tahle harmonie je perfektní teď a ještě dva roky vydrží, ale dlouhověkostí nemůže trumfnout vína z hroznů sbíraných o pár týdnů později, s kyselinou o polovinu vyšší. Teď je víno dokonale uměřené, svěží, ovocné ve vůni a chuti. Citrusy, strohý projev, herbální tóny, čistota a všechno podtržené moselským břidlicovým závěrem. Parádně suché (s asi šesti gramy zbytkového cukru), ale samozřejmě že kluci na webu Mosel Fine Wines víno hodnotili nejníž ze všech 2015 Erbesových ryzlinků – přesně podle zbytkového cukru. Omlouvám se, ale pro mě to bylo díky znalosti analytických hodnot zábavné. Se zvyšujícím se zbytkovým cukrem stoupá bodové skóre, v podstatě bez ohledu na zatřídění. Na druhou stranu je to z Erbesových ryzlinků jeden z prvních, který je připravený k pití. Na Spatlese a Auslese s vyšším zbytkovým cukrem je lepší si počkat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *