Vernaccia Panizzi a ročník 2023 poprvé

Panoráma San Gimignana focené ze stejného místa jsem tady měl dvacetkrát, ale vždycky focené v květnu, červnu, červenci, září nebo říjnu. Tohle je z patnáctého února. Každý velký umělec vám řekne, že nejdůležitější je načasování 🙂 Patnáctý únor bylo dobré načasování, protože týden předtím Panizzi nalahvovali Vernaccii 2023. Jel jsem si pro vzorky.  

Budu zase otravovat fotkama San Gimignana, takže pár místních poznámek. Bylo asi patnáct stupňů a skoro jasno, město bylo netypicky vylidněné. Jen pár turistů a na Piazza del Duomo si místní kluci kopali s míčem. Gelateria Dondoli byla bez fronty, dva lidi stáli jen u druhé zmrzliny, protože je o EURO levnější. Moje oblíbená vinotéka Antica na San Matteo byla zavřená. Všude se ještě prodává ročník 2022, ale ve vinařství Panizzi jsem dostal degustační krabici s víny nalahovavými na podzim a teď v únoru.

Vzal jsem si s sebou do Toskánska krabici neprodaných Vernaccií 2022 „pro případ nouze.“ Záhy se ukázalo, že jsem za první tři týdny vypil pět lahví a zůstala poslední, na srovnání s novým ročníkem. Dvaadvacítka měla silnou kyselinu, která drží doteď, a přestože víno už opustila původní svěžest, stále mě bavilo.

Vernaccia di San Gimignano 2023 DOCG, Panizzi
Na ambaláži se s ročníkem 2023 nic nezměnilo, stále panzziovský symbol hradeb a barevné rozlišení jednotlivých vín. Základní Vernaccia má zelenou etiketu. Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva, na nose letní louka a svěží žluté ovoce. Střední intenzita, pěkná čistota. V chuti zase výrazná kyselina, skoro až středně plný nástup žlutého ovoce, šťavnatost a svěžest. V těle to jde až do travnatých tónů, s rozdýcháním do bezu jako u ryzlinku a do koření. V závěru zpočátku dominuje vápencová mineralita a mandlové oříšky, ale po okysličení se víno zakulatí, vyčistí, a drsnější minerální a oříškové chutě, typické pro Vernaccii, trochu ustoupí ovoci a zharmonizují se. 13,5% alkoholu je dost, ale mohlo by víno udržet v dobré formě delší dobu. Aktuálně kraluje kyselina, svěžest a travnaté projevy Vernaccie, ale píšu to brzy po nalahvování a je jasné, že se víno ještě bude vyvíjet. Už teď má trochu bohatší ovocný projev než měla 2022, a do léta by mohlo ovoce ještě víc vystoupit. A kdyby ne, tak kyselina, kterou dokáže Panizzi udělat ve Vernaccii v horkém suchém San Gimignanu, je skoro zázrak. To chcete!

Vernaccia di San Gimignano 2022 DOCG, Panizzi
Když už je ta sobota, svátek obžerství, otevřel jsem si i poslední kontrolní lahev Vernaccie 2022. Vzhled je na jedničku, středně plná slámově žlutá, ale toskánské osvětlení v kuchyni nic moc, takže s rezervou. Na nose je středně intenzivní vůně, ve které se mísí skoro všechno, louka, žluté ovoce i náznak oxidativních aromat, prostě původní reduktivní strohost je pryč. V chuti je výborná kyselina, silná jako kláda, žluté ovoce, trochu rozkvetlé louky, struktura a stavba, minerální konec. Hladké a spojené, skoro dokonale harmonické, středně plné. Musí v tom být nějaké kouzlo, nejspíš nekriticky podléhám místní atmosféře, protože ještě v prosinci jsem pochyboval o vývoji vína a prodejnosti v roce 2024 a chtěl jsem si ho nechat pro sebe ne z lakoty, ale aby ho někdo nereklamoval jako víno daleko za zenitem. 13% alkoholu a vynikající kyselina, která je základem. Vždycky jsem bral poznámky o dlouhověkosti Vernaccie s často citovaným Dantem jen jako marketingové kecy, ale s kyselinou od Panizzi může být Vernaccia vínem s mnohaletým vývojem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *