Dvě Chianti ze San Gimignana

Dnes nebudu vymejšlet žádné úvody, protože toho mám dost i bez úvodů. Na fotce je San Donato, osada u San Gimignana. Nemůžete minout, když přijíždíte od jihu. Ale Panizzi mají většinu vinic na sever od SanGi.  

Chianti Colli Senesi DOCG 2021, Panizzi
90% Sangiovese, 8% Merlot a 2% Cabernet Sauvignon. Kvasí celé hrozny v nerezovém tanku s řízenou teplotou. Předešlý ročník jsem si zapamatoval jako jednoduché, lehké a chlastací víno, ale první ochutnání ukazovalo naopak plnější, težké víno se 14,5% alkoholu. Skouknul jsem loňské poznámky a začal být opatrný, protože moje úvodní poznámky taky byly o robustním a těžkém víně, které se druhý den se zjemnilo. Takže první den je středně temná krvavě rudá barva s fialovým odstínem, švestková vůně s taniny a těžká švestková chuť. Uvidíme zítra…

A je to tak, druhý den se víno s nadechnutím odlehčilo a za mě je mnohem zábavnější a lepší. Na nose zralé lesní plody a lehce třešně, v chuti krásná kyselina, višně a lesní plody, hlavně ostružiny, trochu aromat jehličnatého lesa. Je to stále středně až hodně plné, ale kyselina to odlehčuje. S ohřátím se vyvíjí do elegantních griotkových tónů. Zároveň je to živé, s krásným ovocným projevem a lehkými tříslovinami v závěru a s počínající sametovou elegancí. Podle závěru je víno ještě mladé a asi bylo lahvované nedávno. Dá se pít už teď (s dekantací nebo otevřením den předem), ale mnohem lepší bude po prázdninách. Dobře se to pije díky ovocné kyselině, ale 14,5% alkoholu rychle stoupá do hlavy… Moc se mi líbí, jsem blízko nadšení.

Vertunno Chianti Colli Senesi Riserva DOCG 2021, Panizzi
Složení je podobné jako u předchozího, 90% Sangiovese a zbytek Merlot s CS. Poměrně krátká macerace slupek (12 dní) a deset měsíců v sudech. Ve skleničce je středně temná rubínově červená, třešňovo-višňový odstín, na nose středně intenzivní zralé červené ovoce, perfektní čistota a harmonie. V chuti je to parádně komplexní, ale taky nápadně mladé – tipuju na nedávné lahvování. Pěkná kyselina, zralé ovoce, středomořské koření (skořice a hřebíček), hladké taniny. 14,5% alkoholu. Perfektně harmonické, mladé (před rokem jsem měl ročník 2019, v ročníku 20 Vertunno nebylo), s citlivě použitým sudem (určitě vypalované sudy, ale nechutná to jako bezohledně barikované, asi mix různých velikostí). Pikantní kořenitý / sudový závěr, ještě trochu svíravý akord kyseliny a taninů mladého vína, ale i tak bych se rozmýšlel na hranici devadesáti bodů. Stejně jako u základního Chianti, nadšení je blizoučko a věřím, že se v září dostaví.

Na jednu stranu jsou obě vína dost líbivá (soukromě vyhledávám spíš Chianti s nižším alkoholem, silnější kyselinou a trochu tradičnějším projevem), ale spojuje je jemnost až rafinovaná, příjemný ovocný projev a elegance. Stylově to není Chianti Classico, ale Panizzi. Není to daleko od kánonu, ale je to o poznání jemnější a hladší, než standardní Chianti Colli Senesi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *