Kabinetní ryzlink do vedra

Tohle víno mě provází už od listopadu 2012. Vybral jsem ho do třináctých Komunitních bedýnek jako ukázku toho, jak dokáže moselský kabinetní ryzlink stárnout a vyzrávat. Teď mi ho poslal Stefan Erbes znova jako dárek. Letos v lednu dostal 87 bodů od Roberta Parkera, v Americe jsou vůbec k Erbesovým ryzlinkům vlídní. Nejspíš je to tím, že se Erbes nebojí zbytkového cukru.

P1240318 2008 UW kabinett ERBES

2008 Ürziger Würzgarten kabinett, Weingut Karl Erbes    
Světlá citronová žlutá se zlatavým odstínem. Ve vůni lípa a mokrej hadr, klasická ryzlinková aromata! Lípa je opulentní, ale jinak celkový dojem spíš jednoduchý a přímočarý. V chuti dobrý nástup kyseliny, v ovoci hlavně citrusy, hodně cukru dobře vybalancovaného kyselinou. Středně plné až plné v těle, v závěru mírně kořenité a do grepů. Parkerových 87 bodů/100 je OK, je to pěkné ale jednoduché víno s potenciálem pro další archivaci.

Pokud si podobně jako pan Sklenička myslíte, že cukr je lepší než alkohol, mohlo by se vám to líbit, ostatně sedmiletý kabinetní ryzlink je trochu rarita a zážitek sám o sobě (pokud jste náhodou fanouškem ryzlinků). Etiketa uvádí 8% alkoholu, v nedělním večeru jsem si po 400 kilometrech za volantem doplnil tekutiny dvěma Budvary a myslel jsem, že na víno už nedojde. Nejspíš ho nedopiju, ale po celém dnu s teplotami přes 35 stupňů, kdy se vyhýbám alkoholu, je vychlazený osmiprocentní ryzlink jako mana z nebes. Jestli současné počasí vydrží, zakufruju do Ürzigu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *