Není nad místní

P1180328 Žernoseky z vinice

Kamarádi – cyklisti mi vyprávěli, jak marně hledali na Mělníku dva večery místní víno k večeři. Trend konzumace místních potravin přivál stojan s mělnickými víny už i do neratovické Billy, ve Francii a v Itálii je dávno běžné, že místní vína tvoří většinu nabídky supermarketů. Ale večer jsem si uvědomil, že z loňských českých komunitních bedýnek mám doma poslední lahev (popravdě všechny zmizely díky vysoké poptávce moravských milovníků vína, pro ně jsou Žernoseky větší rarita než Chile nebo Argentina, Undurragu seženou v každé sámošce :-) Šel jsem do sebe a poslední lahev žernoseckého pinotu šla na stůl. Miluju burgundské Pinoty a celý rok dělám Tour de France, ale místní je místní!    

Pinot Noir 2012, Porta Bohemica

P1240325 PN 2012 Porta Bohemica copy

Myslím, že to je zatříděné jako pozdní sběr, ale koupil jsem na jaře už bez etikety. Hned se ukázalo, že žernosecké víno má v tropickém letním večeru několik velkých předností, a největší z nich je kyselina. Mohl bych klidně napsat KYSELINA, a dokud je víno vychlazené z chladničky, tak je osvěžující efekt podobný jako u sektu. Bublinky jsou pro ženské, co na sektu v létě nejvíc osvěží, je podstatná kyselina! Po večerním tenisu se synem ve mně zasyčelo jedno pivo, ale osvěžil mě až Pinot. Před rokem jsem ho popsal jako Gotický Pinot a vinař mi to jednou na degustaci s jemnou výčitkou připomenul, ve večerních tropech gotika rychle ustupuje vedru a provzdušnění.

 P1180321 Svatoš na vinici

V devět večer o barvě pomlčím, je temná jako postupující šero. Na nose typický Pinot a typické Čechy, chybí mu burgundská ovocnost, ale česká švestková ovocnost tam je (vyzrálé švestky až rochu do pečených, na koláči) a čistota projevu taky, i když je hodně vzdálená Burgundsku. V suché chuti se rychle mění od vychlazeného zakonzervovaného stavu k živému a provzdušněnému, se švestkově ovocnou lehkostí, stále přítomným dotekem dřeva a jemnou mineralitou. Lehkost souvisí spíš s kyselinou než s extraktem, víno působí hodně extraktivně a plně v projevu, ale díky vyšší kyselině se dobře a lehce pije. Má to jeden háček, víno má vyšší alkohol (13,8%) a to by mohla být v horkém večeru zrada :o) Takže dobré víno do letního večera, ale s nutnou opatrností k alkoholu. Ostatně jsem slyšel, že v době Karla IV., když král nechal dovézt sazenice Pinotu z burgundského Chambertinu, bylo v Čechách taky hodně teplo. Ať už bylo teplo nebo zima, s vyšším extraktem a kyselinou je tenhle Pinot zajímavý pro další archivaci, a společně s Krausovými Pinoty jsou to asi nejzajímavější české Pinoty vůbec.

 Hrozen modrý 6

Kolem jedenácté večerní se jemně prosazují těkavé kyseliny, v letním vedru je to na hranici mezi poznatelností a zajímavostí. Po několika hodinách v letním večeru má gotický Pinot lehký pepřový závěr, kterému se na jihu Evropy říká mediterránský štych a vinaři v Toskánsku i v Provence si ho nesmírně cení :o) a navíc švestkový lák: není nad místní!

4 thoughts on “Není nad místní

  1. Shodou okolností se mi stejné víno od neděle chladí v lednici – zřejmě dobrý vkus :)

  2. Nesehnat na Mělníku místní víno dnes už není takový problém jako před lety. Za ty roky, co tam jezdím, se to pořád zlepšuje. Jen se to chce informovat předem, v sámošce bych ho asi nehledal. Na náměstí 2 vinotéky, v místním muzeu kavárna/vinárna včetně další české produkce, něco mají i v restauracích, Kraus, Vondrák, prakticky pořád má otevřeno B.Lobkowitz. Školní statek býval prodáván stranou v zahradnictví.

  3. Ondra K: to bude asi jen časová shoda :-)
    Jirka A: podobně, není to záruka, že se Vám to bude líbit. Ale je to (mnohem) blíž než Toskánsko, Burgundsko, Beaujolais nebo Mosela :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *