Lišky na vinici, Corton 2005

A zpátky do Burgundska s vínem koupeným po ochutnávce v roce 2009 v obecní vinotéce v Aloxe, hned naproti vinařství Voarick. Na webu jsem teď výrobce nenašel, jen cenovou historii několika vín. Co se dá vyčíst z etikety?

P1240296 CB 2005

Corton Renardes Grand Cru 2005, Bruno Colin, Aloxe-Corton

Především slavný ročník 2005 a vinice, Grand Cru Renardes čili Lišky. Leží na Cortonu až nahoře, těsně pod lesem, a jméno dostala podle lišek, které (prý) chodí z lesa okusovat hrozny. Takže taky odrůda, Pinot Noir, nic jiného se (snad) na Renardes nepěstuje. Ostatní údaje jsou jen matoucí, jako vinař je uvedený neznámý Bruno Colin z Aloxe, ale víno lahvovaly Caves du Chapitre. Při nákupu jsem to nezkoumal, měl jsem za to, že Bruno Colin je místní vinař a vybíral jsem z několika Grand Cru podle chuti (a ceny). Tohle stálo do 40 EUR, letos jsem se do vinotéky už ani neodvážil zajet kvůli očekávání vyšších cen.

P1240284 Corton renardes GC 2005

Klasická burgundská lahev a supermarketově stylizovaná jednoduchá etiketa. Ve skleničce zdravá rubínová barva, hluboká, s lehce nahnědlým nazrálým odstínem, ale stále vesele mladistvá. V intenzivní vůni peckovité ovoce, višně-třešně-švestky jako z učebnice, jako bonus ovocný parfém s trochou alkoholu (13,5%). Velmi přitažlivé, po chvíli i s trochou zemitých aromat. V chuti dokonalá ovocná rovnováha, sladěná kyselina, hodně vyzrálé peckoviny a mizející taniny. V závěru kafe a trochu štiplavého koření. Opulentně bohaté a důrazné, hlavně v ovoci, a hodně podobné dojmům z nákupní degustace. Hned po otevření se v chuti objevily náznaky těkavých tónů, ale během pěti – deseti minut zmizely.

Corton v listopadu

(Na fotce Corton v listopadu 2008. Fotky Cortonu v srpnu jsou ve všech encyklopediích :o) Když si vzpomenu na první setkání s ročníkem 2005 na burgundských degustacích v květnu 2009, je to celé někde jinde – paprika a pepř zmizely, ovoce vyzrálo, taniny se ztrácejí. Na desetileté víno se zdá být v nejlepší formě, téměř bych napsal nabušené ovocem a kořením, určitě by ještě 3 až 5 roků vydrželo. V chuti to není taková hloubka, jako slibovala barva a vůně, ale víno je pevné, sebevědomé, výrazně ovocné. Bodovat takové víno je složité, ale berličkou může být rada jednoho vynikajícího someliéra: když dáte ve stobodovce plnej počet bodů za vzhled a vůni, tak už se těžko vyhnete devadesátce! U mě 92 bodů/100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *