Kabinet Dr. Hermanna plný ovoce

Na čestném místě nad mojí kuchyňskou linkou stále stojí lahev od jakostky 2008 Erdener Treppchen Riesling trocken od Dr. Hermanna jako vzpomínka na vůbec první lahvovanou zkušenost s extrémně minerální erdenskou vinicí. To jen na vysvětlenou, že erdenské vinařství Dr. Hermann a vinice Erdener Treppchen souvisí přímo iniciačně s mým prvním výletem do údolí Mosely. Novému kabinetu jsem nemohl odolat už proto, že Dr. Hermann je moselský Skokan roku: jediné moselské vinařství, které v nové ročence Gault & Millau postoupilo do čtyřhvězdičkové kategorie. Německý Gault & Millau je konzervativní a přesuny se odehrávají hlavně v nižších kategoriích.

P1140539 cEDULE dR hERMANN

Oceňuji tradiční etikety vinařství s rytinou městečka a vinic, včetně toho, že na obrázku je paradoxně vesnička Ürzig a kus vinice Ürziger Würzgarten :o) Erden a jeho vinici na jeden obrázek těžko dostat, protože je dělí řeka. Obrázkem z etikety si vinařství značí i svoje řádky na vinicích – na nejlepších svazích Urziger Wurzgarten a Erdener Treppchen se majitelé střídají po pár řádcích a každý má na kraji jmenovku, Dr. Hermann rovnou kus etikety. (Pro srovnání s etiketou, na horní fotce je vpravo za řekou Erden, ale vinice vlevo je ještě Ürziger Würzgarten.)

 2012 Erdener Treppchen Riesling Kabinett, Dr. Hermann

P1150520 2012 ET kab Dr Hermann

Nezaměnitelně moselské a výrazně osobité víno. Má silnou žlutou barvu, snad až příliš silnou na kabinetní ryzlink. Komplexní ryzlinkovou vůni s nasládlou lipovinou, citrusy a kořením. V chuti výrazně ovocné, do žlutého ovoce a citrusů (citrusy včetně kyseliny :o), ovocitost je podpořená vyšším zbytkovým cukrem (8% alkoholu a nechci české čtenářstvo strašit, ale odhadem 70 gramů, typický moselský kabinet, přeci). Lehké alkoholem a plné cukrem, s dokonale vyváženým ovocným projevem. V dochuti nejdéle doznívá kyselina a jemný minerální podtón. 88 bodů / 100. Ovocná radost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *