Junge Frauen Alter Wein

Titulek je ze Šlitrovy Klementajn a článek je pokračováním vyprávění o starých ryzlincích objevených v červenci v moselském Ürzigu. Vinařství E.Christoffel-Berres mělo malou výměru vinic a vína si nechávalo dělat od jiných místních vinařů. V devadesátých letech od Karla Erbese, a když teď v červenci našli ve sklepě vína z těch let, nabídli je k prodeji Erbesům. Tak jsem se k nim dostal já – včetně popisovaného lepení etiket na 1991 Spätlese, protože vína nikdy nebyla v prodeji a ani neměla etikety.

BL P1380901 Berres Kabinet a Spatlese

1990 Ürziger Wüzgarten Kabinett, E. Christoffel-Berres
Ve skleničce hodně plná zlatavá barva, ale bez přehnaných příznaků oxidace. Na nose těžší herbální vůně, podzimní spadané listí, vosk a med. Vzdáleně až vixlajvantový ubrus ze šedesáto- a sedmdesátoletních školních jídelen. V celkovém dojmu je vůně intenzivní, botrytická, nazrálá, ale zdravá. Na úterní degustaci v Ürzigu jsem měl v pounámkách chemické tóny (petrolej), doma ne – jednotlivé lahve se zřejmě budou lišit. V chuti strohé, zemité, s dobrou kyselinou a hodně potlačenou sladkou. Lahev v Ürzigu byla podle poznámek úplně bez zbytkového cukru, doma cítím příjemný malý zbytek cukru, ale nic, co by potvrzovalo 7% alkoholu na etiketě (to by dávalo řádově 50 – 60 gramů zbytkového cukru). V Ürzigu jsem si psal slogan Chcete suchý ryzlink? 1990 Kabinett! protože prvotní dojem byl úplně suchý. Domácí lahev už drží malý zbytkový cukr, ale kyselina převládá. Už nemá to mladické ostří, ale společně s cukrem a botrytickými tóny (vosk, med) zachovává pěknou harmonii. Mládí je v tahu, ale energie a síly máme ještě tolik, že by nám mladí mohli závidět :-) Do chuti už se vkrádají oxidativní tóny neboli stařinka, ale ještě se drží v pozadí a převládá nazrálá harmonie. Za mě je to „připravené k pití,“ další archivací už víno nic nezíská a podle korku, který je do třetiny zčernalý, by mohlo všechno ztratit.

BL P1380875 Berres 1991 Spatlese

1991 Ürziger Wüzgarten Spätlese***, E. Christoffel-Berres
Ve skleničce výrazná, „tlustá“ zlatá barva se zelenavými záblesky. Na nose vosk, propolis, lípa a med, herbální vůně a podzimní listí, v závěru jemně i hodně zralé citrusy. Hodně zralosti a jen málo svěžesti. V chuti stále pěkná kyselina, plné tělo a lehký zbytkový cukr. Botrytické chutě jsou patrné (propolis, med), ale ne výrazné. Podle údaje na etiketě 7% alkoholu. Dnes by to odpovídalo nějakým desadesáti až sto gramům zbytkového cukru, na začátku devadesátých let se sklízelo při nižší cukernatosti, ale i tak to mohlo znamenta 70-80 gramů cukru v mladém víně. To už dnes není pravda, chuťový dojem odpovídá odhadem 30 gramům, kyselina je sice zdravá, ale taky zkrocená, a alkohol je pocitově nižší než psaných sedm procent. Jediná harmonie přetrvala, ryzlink už nemá sílu a svěžest mládí, ale stále (nebo možná tím spíš) má krásnou a jemnou harmonii kyseliny, cukru a nazrálých botrytických tónů. Ryzlink a Mosela (odrůda a původ) jsou z chuti úplně jasné, i tahle harmonie je v pořádku. Dodatečně jsem se dočetl, že ročník 1991 přinesl zásadní redukci úrody vlivem špatného počasí během vegetačního cyklu révy, podobně jako ročník 2017. To mohlo přispět k dlouhověkosti vína a na druhou stranu vás může degustace 1991 Spätlese povzbudit k nákupu mladých ryzlinků 2017.

Poznámka závěrem – v zápiscích z úterní degustace v Ürzigu mám lehké chemické tóny (petrolej nebo spíš barvy a laky). To byla 0,75 litrová lahev, doma mám poloviční formát. Je to téměř 27 let starý ryzlink, jednotlivé lahve se mohou lišit, a je spíš překvapení, že v mojí malé lahvi žádný petrolej není. Korek je do třetiny zčernalý a v lahvi  je několik větších viditelných sedimentů, ale vzhled, chuť a vůně jsou naprosto v pořádku. Ještě doporučuju nepřechladit, díky nazrálosti a všem vlastnostem ryzlink víc vynikne při teplotě kolem 10-12 stupňů než klasicky podchlazený. A když už mám dělat chytrého, tak doporučím otvírat několik hodin až den předem – víno už o svěžest nepřijde a může mu to jen pomoct.

Od obou dnes popisovaných vín mám na prodej 24 lahví. Nebudu to vyhlašovat jako novou Komunitní bedýnku, ale abych uspokojil co nejvíc zájemců, sestavil jsem z toho několik nabídek:

Berres 1990 UW kabinett Etiketa

Bedýnka A – kabinety
1990 Ürziger Wüzgarten Riesling Kabinett (Christoffel-Berres) 700 Kč
2017 Erdener Treppchen Riesling Kabinett (Karl Erbes) 330 Kč
2017 Ürziger Wüzgarten Riesling Kabinett feinherb (Karl Erbes) – 330 Kč
celkem za 1 360 Kč

Berres 1991 UW Spatlese Etiketa 960

Bedýnka B – pozdní sběry
1991 Ürziger Wüzgarten Riesling Spätlese*** (Christoffel-Berres, lahev 0,375 l) – 400 Kč
2016 Ürziger Wüzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb (Erbes) – 390 Kč
2017 Ürziger Wüzgarten Riesling Spätlese (Erbes) – 390 Kč
celkem 1 180 Kč. Na rovinu, dvě Spätlese od Erbese jsou to nejlepší z posledních dvou ročníků. Druhé z nich je sladké, výměna za suché Spätlese je možná. Přesto doporučuju zvlášť milovníkům suchých vín špičkový slaďák, nejlepší ryzlinky jsou sladké.

Berres 1993 Pralat Etiketa

Bedýnka C – Prelát
1993 Erdener Prälat Auslese*** (Christoffel-Berres) – 1700 Kč
2017 Ürziger Wüzgarten Riesling Spätlese trocken (Karl Erbes) – 390 Kč
2015 Mosel Sekt Brut (Hermes) – 360 Kč
celkem 2 450 Kč

Bedýnka D – Oldies
1993 Erdener Prälat Auslese*** (Christoffel-Berres) – 1700 Kč
1991 Ürziger Wüzgarten Riesling Spätlese*** (Christoffel-Berres, lahev 0,375 l) – 400 Kč
1990 Ürziger Wüzgarten Riesling Kabinett (Christoffel-Berres) 700 Kč
celkem 2 800 Kč

V třetí trojici je  1993 Prelát, o kterém jsem zatím nic nepsal. Podle stručných poznámek z úterní degustace je to velké víno a je hodně o struktuře. Zase se budou lišit jednotlivé lahve, měl jsem vzorek v červenci a působil mnohem svěžeji a mlaději než srpnový vzorek. Poslední Sekt Brut je nejsušší sekt ze srpnových bedýnek (Naslouchejte šumu!) Ceny jsou vymyšlené pro posílání šesti lahví Uloženkou (pravidelní účastníci bedýnek to už znají) a platbu převodem na bankovní účet. Jakékoli změny sestav jsou možné, po pondělní smršti dotazů jsem zavrhl původní nápad (rozdělit stará vína tak, aby se dostalo na co nejvíc účastníků a neprodat všechna najednou jednomu zájemci) a přidal bedýnku D. Přihlásit se můžete tady.

2 thoughts on “Junge Frauen Alter Wein

  1. Hi. I am looking for a photo of the Christoffel Berres, Erdener Pralat Riesling Auslese 1993 Mosel and I found one on your site. May I use it in an article on JancisRobinson.com or is it copyright? I will say I have taken it from your website. Thanks. Please let me know by the end of tomorrow (Thursdsay). Julia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *