Ještě dva ryzlinky

Základní jakostka z výborného vinařství v německém Mittelrheinu. No spíš vynikajícího vinařství, výborný je příliš slabý přívlastek :o)

P1260518 Riesling trocken Weingart
2014 Riesling trocken Qualitätswein, Weingart  
Ve skleničce zářivá citronově zelenkavě žlutá, na nose slušně zralé žluté ovoce, jednoduché a ne moc osobité. V chuti svěží až (náznakově) do perličky, s výraznou kyselinou a zralým ovocným projevem. Hodně suché, tenké, málo tělnaté. Štiplavý závěr, dlouhá ale jaksi marná dochuť. Jednoduchý ryzlink, u kterého jsem trochu tápal, jestli zatřídění jako jakostka značí odstup od ostatní produkce (včerejší Ohlenberg byl o třídu dospělejší, serióznější, jasné Spätlese), ale možná, že vinař dnes deklaruje všechna vína jen jako jakostní. 11,5% alkoholu, za 6,50 éček ve vinařství (asi 180 Kč) dobrý, ale žádný důvod k oslavám.

P1120430 Keře a zatáčka

Na poslední chvíli kupuju archivní vína Erbesů. Předloni jsem ještě v poklidu a za lidovou cenu přivezl 1991 Erdener Treppchen Spätlese, ale když Erbese objevili Japonci a Američani (a když Robert Parker zveřejnil hodnocení jeho vín se spoustou devadesátibodových skóre), archivy mizí jako sníh na slunci. No to jsem napsal klišé, moc se omlouvám. Jako vlaštovky na podzim? (taky klišé) Jako prachy z účtu po rozvodu? (to zas není moc novátorské) Jako můry kolem lampy, když dvakrát proletí netopýr? (to by mohlo být to pravé, jestli jste to někdy viděli :o)

P1260541 2004 ET Sp ERBES
2004 Erdener Treppchen Riesling Spätlese, Karl Erbes
Citronově žlutá barva, ve vůni nazrálost, stopově botrytis, bylinky. Po rozmíchání jde vůně víc do mainstreamového ovoce, není to úplně ovocitá bomba, jako bývají ryzlinky z vedlejší Ürziger Würzgarten, ale je to příjemně nazrálé. V chuti slušná, ale ne moc výrazná kyselina, vyzrálé ovoce, sametově hladké, citrusově ovocné, a zase ve srovnání s vedlejší Würzgarten trochu tlumené, míň expresivní a víc do bylinek. 7,5% alkoholu, delší dochuť, kultivovanost a koncentrace (ano, bude tam hodně cukru). Trochu jako tajemná a ne moc nápadná slečna v koutě, opomíjená vedle výraznějších krasavic, ale stejně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *