Jemný Pinot ze Chalonu

P1270356 Stráně v Montagny

Na úvodní prosincové fotce jsou stráně kolem Montagny, kde sídlí vinařství Berthenet. Před měsícem ve vinařství jsem byl z degustace nadšenej, ale až doma je to důležitý. Pamatuju se, že v dubnu měl předchozí ročník 2011 ještě hodně tříslovin a odhadoval jsem další pokus za rok nebo klidně za dva. Bohužel to nemůžu srovnat: koupil jsem v březnu jen tři krabice Givry 1er Cru 2011, ale ochutnal jsem jen první lahev, ostatní šly do světa. Mohlo to dopadnout hůř, kdybych první otevření rovnou odložil :-) S rozmachem Komunitních bedýnek mívám doma k dispozici každý rok stále lepší vína, o jakých se mi před dvěma roky ani nesnilo, ale bohužel je musím otvírat většinou hodně mladá. V tom výběr nemám… ale i tak mám velkou kliku!  

P1270607 Givry 2012 Berthenet

Givry Premier Cru 2012, Berthenet
Nový ročník 2012 se mi u Berthenetů ve sklepě jevil jako ovocnější, příjemnější a vůbec pitelnější než předchůdce, doma se to potvrzuje. Světlá rubínová barva, typická pro dobré Burgundy. Na nose hodně jemné červené ovoce, květiny, kořenitost a kyselost. Úvodní ovocná linka je poměrně málo intenzivní, ale typická. V chuti ovocná kyselina spolu s klidnou mineralitou kamenitého potoka, krátké tělo a lehce štiplavý kořenitý závěr. V ovoci je to tak akorát vyzrálé, ani moc, ani málo. 13% alkoholu na etiketě. Kdyby závěrečné koření bylo víc do pepře, podobalo by se to výbornému Beaujolais, ale pinotové ovoce to jistí. V karafě se časem překlápí do hladkého a velmi lehkého pinotového projevu s pěknou ovocnou linkou, sametovou hladkostí, mineralitou a slušnou komplexností, tohle bude pěkné! Není to tak sevřené jako předchozí ročník, mnohem pitelnější, ale přesto doporučuju dvouletý odklad otevření… potom to bude parádní.

V nové beaujolaiské bedýnce žádný Pinot není, jen jedna (vynikající) šardonka a pětkrát Gamay ze dvou vinařství, která se už dlouhé roky umisťují mezi desítkou nejlépe hodnocených v Beaujolais. Úvodní článek je tady, přihlásit se můžete tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *